Vesper: Blýská se tkání jsme dělali s úmyslem udělat vám radost

Minulý týden jsme vám na titulce Vivala.cz představili kutnohorskou skupinu Vesper a jejich čtvrtou řadovku s názvem Blýská se tkání jako naše album týdne. Dostali nás jejich skvělé kytarové melodie a texty, které mají nejen hlavu a patu, ale také duši. Pokud se vám jejich album líbilo, přečtěte si rozhovor, ve kterém se o kapele Vesper dozvíte víc.

b03

Skupina Vesper vznikla roku 2007, jak jste se dali dohromady a co rozhodlo o tom, že spolu už zůstanete?

Vesper vznikl v roce 2007, ale známe se již od poloviny devadesátých let. Původně byly dvě kapely. Folková Návštěva a folk-rockoví Blue Apples. V roce 2006 se shodou okolností obě rozpadly a Milan Jahodář jako člen obou zmíněných kapel se rozhodl oslovit vybrané spoluhráče k účinkování v novém hudebním tělese. Počátky byly celkem rozpačité – asi tak, jako když kotlíkáři chtějí hrát bigbeat. Neměli jsme vybavení ani zkušebnu, kde by se dalo “beztrestně” hrát na bicí, ale postupem času jsme se naučili, že když každý zařídí něco, tak dohromady se udělá spousta práce.

1wviljknod5xrjxlg4xqx0mf2gjir0pk

V polovině října jste vydali své již čtvrté album s názvem Blýská se tkání a opět jsme na ni zaznamenali velice kladné reakce. Vaši fanoušci si cení jak skvělé texty, tak chytlavé kytarové melodie. Prozradíte nám svůj osvědčený recept? Čím se nová deska liší od těch předchozích?

blyska-se-tkaniZ Blýská se tkání máme obrovskou radost. Je to malý krůček pro lidstvo, ale obrovský skok pro Vesper. Když jsme připravovali průvodní zprávu k našemu novému albu, uvědomili jsme si, že mezi všemi minulými alby byl vždycky kvalitativní posun. Ovšem to, co nastalo mezi loňským a letošním rokem, je pro nás téměř revolucí. Z nahrávacího plánu jsme poprvé zcela vyřadili akustickou kytaru a daleko více jsme se soustředili na zvukovou stránku nástrojů. Kytary dnes znějí v každé písni trochu odlišně – přesně podle toho, jak to vyžaduje nálada skladby. Celá kompozice je doplněna syntezátorovým kontrapunktem – opět vždy s pečlivě vyladěnou barvou. Zvláštní péči jsme věnovali i pěveckým partům. V některých písních zazní i pětihlasé vokály. o_ht3-g45igekgwnkoz636iftzjkx0g0Vše podtrhuje dokonale šlapající rytmika. Co se týká našeho receptu – je to velmi prosté. Písnička musí v první řadě fungovat sama o sobě jako písnička – tedy ideálně s jedním hlasem a jednou kytarou. Pokud je tento základní parametr splněn, začneme ji na zkouškách rozpracovávat, každý si v ní najde to svoje. Konečnou podobu však vždycky určí autor a ten má právo veta, pokud se mu nějaký nápad nezamlouvá.

Kromě 4 alb máte na kontě také dva vydařené videoklipy – ZtracenáNemůžu unést. Plánujete nějaký ten klip i k nové desce?

Klip plánujeme. Chtěli bychom ho natočit na jaře, aby byl na sezónu 2017 připraven k distribuci. V interním hlasování zatím vede píseň V hlavě. Ovšem na albu je daleko víc písní, které mají “klipový” potenciál.

Aktuálně vaše koncertní plány plní Blýská se tkání tour, kde se v  rámci koncertní šňůry zastavíte a na co můžete fanoušky pozvat?

Seznam vystoupení na rok 2017 se aktuálně peče. Informace budeme průběžně doplňovat na kapelavesper.cz, ale i na náš FB a BZ profil. Už teď je tam pár zajímavých zastávek, ale určitě budou přibývat další. Již nyní se například těšíme na Májové slavnosti ve Vlašimi. Ty proběhnou 1. května 2017 v tamějším zámeckém parku. Z dalších vystoupení stojí za zmínku benefiční akce Festival na zelené louce, která se uskuteční první červnovou sobotu v Senetíně nedaleko Kutné Hory. Hned následující sobotu budeme hrát publiku na Vysočině na 26. Festivalu Pelhřimov – město rekordů. Na všech koncertech budeme hrát snad všechny nové písně, ale zařadíme do programu pro rok 2017 samozřejmě i osvědčené hity z minulých let. Pro sezónu 2017 také připravujeme zcela novou pódiovou prezentaci. Na konečné podobě vizuálu se právě pracuje, určitě bude korespondovat s grafickou podobou alba a měl by reflektovat základní barevnost obalu naší nové desky – černá, bílá, tyrkysová. Naši fanoušci se můžou těšit i na novou řadu propagačních předmětů, mezi nimiž bychom rádi vyzdvihli zcela nová trička s motivem neuronové tkáně ve 3D efektu.

b01

Chtěli byste něco vzkázat vašim fanouškům?

Děkujeme, že na nás chodíte. Jsme rádi, že jste poznali, že všechno, co děláme, děláme pro vás. Blýská se tkání jsme dělali s úmyslem udělat vám radost. A tak doufáme, že si každý jeho poslech náležitě užijete. A něco navíc? Přijďte za námi na naše pražské podzimní klubové koncerty – 9. 11. 2016 zcela nově otevřený klub Země – na Smíchově a 22. 11. 2016 Carpe diem na Flóře. Budete první, kdo uslyší všechny naše nové písně naživo a už na těchto akcích si budete moci pořídit úplně nová trika z kolekce 2017. A pokud chcete mítzaručené a nejrychlejší informace z první ruky, lajkněte naší stránku na FB. Tam se každý den něco šustne.

Všechna alba kapely Vesper si můžete poslechnout v naší galerii alb.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *