Úterní výtah – týden 50 (2015)

Unikátní piano, ne až tak unikátní software synth a starý dobrý Cubase. Vítejte u dalšího dílu týdeníku pro příznivce zvukové a hudební techniky. Souhrn novinek, které stihnete přečíst ve výtahu, psané volnějším tónem protože je teprve úterý.


Zrod zcela nového akustického nástroje se v dnešní době nevidí moc často. Konstruktér pian David Klavins ve spolupráci se skladatelem Nilsem Frahmem vyrobili klavír, který má jen jednu strunu pro každé z 64 kladívek. Výsledek nazvali Una Corda.

Aby nám to nebylo líto, Native Instruments byli u toho, a Una Corda pro nás nahráli ve vysoké kvalitě a do těch nejpodrobnějších detailů. Můžeme si tak na tento krásný nástroj zahrát alespoň zprostředkovaně, z pohodlí KONTAKTu.

Kontakt banka Una Corda je k dostání v online shopu Native Instruments za 149,- Euro. Předpokládám ale, že bude součástí Ultimate edice příštího Komplete balíku, tak jestli nespěcháte, vyplatí se počkat. Já pořád doufám že nový Komplete s Reaktorem 6 vyjde před letními slevami. Kdo čeká se mnou? 🙂

Telepathy je název nového software synthu od Votan DSP. Zajímavý je tím, že funguje v iOS na iPadech i iPhonech, ale také je dostupný jako AU plugin pro Mac OS X. Všechny verze jsou propojeny přes cloud, takže preset který jste vytvořili v autobusu cestou domů z práce můžete hned použít v Logicu. Docela dobrý nápad, a konečně třeba ty iPady k něčemu budou. Audio ukázka mě ale dvakrát nenadchla, posuďte sami.

Jestli vás tohle demo neodradilo, máte teď do konce roku příležitost pořídit všechny 3 edice Telepathy za zaváděcí ceny: iPhone 6,99 Euro, iPad 12,99 Euro a AU plugin za 40,- Euro. Bližší informace najdete na oficiálním webu Voltan DSP.

Cubase už jsem tolik let neviděl, že vůbec nemám přehled jak dnes vypadá, a k jakým funkcím všechna ta vylepšení vlastně referují. Ale že vyšla nová verze každopádně stojí za zmínku 🙂

Tak tedy: Včera vyšel Cubase 8.5 a Cubase Artist 8.5. Cubase 8.5 stojí 549,- Euro, Artist edice je za 299,-. Upgrade z předchozí verze přijde na 49,99. To mi připomělo nedávnou debatu s nějakým “odpůrcem” předplatného (Pro Tools). Cubase prý koupíš a je tvůj, nemusíš platit pořád. No… nemusíš. Jenže Steinberg (PreSonus, Ableton a kdokoliv jiný) každý rok přijde s nějakou novou verzí, a ty peníze z tebe tak jako tak dřív nebo později vytáhne.

Tak nebudu upgradovat, co mám mi stačí! Říkají někteří. Jenže čas od času technologie zastarají, koupíte nový Mac, skončí podpora OS, přestanou fungovat plug-iny, v nové generaci DAWs se změní něco bez čeho nelze nadále existovat… a čím víc verzí jsem prošvihl, tím dražší pak ten “donucený” upgrade bude.

Aniž bych se chtěl jakkoliv zastávat AVIDu a Pro Tools, jsem zastáncem předplatného modelu. Composer Cloud a pluginy od Slate Digital bych si jinak těžko mohl dovolit. Platili byste za Cubase měsíční poplatek v hodnotě 4 piv? Máte už nějaké předplatné? Zajímá mě váš názor.

Tweetujte s tagem #UterniVytah a nezapomeňte že výtah už má i Facebook page. Lajkujte, sdílejte, buďte kamarádi výtahu. Sveze vás každé úterý 🙂

-Martin Rudinec aka Naotaku pro vivala.cz