Úterní výtah – týden 47 (2015)

Podivný synťák a Trutorials od Native Instruments, podivnější klávesový kontroler od Alesis, plugin zadarmo. Vítejte u dalšího dílu týdeníku pro příznivce zvukové a hudební techniky. Souhrn novinek, které stihnete přečíst ve výtahu, psané volnějším tónem protože je teprve úterý.


Tim Exile ve spolupráci s Native Instruments představil nový nástroj pro Reaktor 6 s názvem FLESH. Vypadá a hraje to nějak takto:

…jinými slovy, docela příšerně. Využití zcela jistě najde v mučírnách po celém světě, ale jak dalece je tento nástroj použitelný k tvorbě hudby z této ukázky neposoudíme. Možná že to celé jen špatně chápu a FLESH je geniálním nástrojem na který jsme všichni čekali. V tom případě se nesmírně těším na vaše ukázky 🙂

FLESH funguje nejen v plné verzi REAKTORu 6, ale také ve FREE Player edici. Koupit se dá online přímo z webu NI za 99,- Euro.

Abych na NI jen neplival, jejich další novinka s názvem “TruTorials” je docela dobrý nápad. Jedná se o kratičká inspirativní videa pro uživatele MASCHINE. Každé video má pod 90 vteřin, a fungují jako dobrý startovač kreativity. Navíc je to úplně zadarmo, a to je dobrý kšeft. Zde je komplet playlist celé první série:

Pár úterků nazpět jsem psal o kondici, kterou jsem pracovně nazval ANOP, neboli Akutní Nedostatek Ovládacích Prvků. Designéři z ALESIS asi ANOPem trpí taktéž, protože minulý týden představili tohle:

Klávesový kontroler se spoustou ovládacích prvků a barevným displayem navíc. Konceptově je to hodně podobné kontrolerům řady Komplete Kontrol od Native Instruments, protože je k tomu také dodáván VST host umožňující snadnou kontrolu nad  pluginy. ALESIS ale nemá tu výhodu jako NI, kteří mají tuny svých vlastních pluginů.

Jestli budou i menší či větší verze zatím nevím, představen byl jen tento 49-klávesový model. Na můj vkus chybí jedna oktáva kláves, a pitch bend s mod wheel nejsou tam kde bych je čekal. Cena je poměrně rozumných 400,- USD, bližší informace se dozvíte na produktové stránce.

Takových snah o univerzální kontroler už tu bylo spoustu. Některé z nich jsem osobně vyzkoušel a nic se u mě neuchytilo. Dodnes vládne myš. Nejslibnější byl asi Nocturn od Novation, ale ten jejich wrapper mi udělal guláš v pluginech a od té doby se na něj práší. Honba za dokonalým kontrolerem pokračuje. Dočkáme se někdy?

Na konec tu dnes máme jeden plugin zdarma. Většinou free pluginy přehlížím, protože jejich užitečnost bývá přímo úměrná ceně. O tomto si ale troufám tvrdit že se může hodit úplně všem.

Thump je od Metric Halo, což mě docela překvapuje. Znám je jako výrobce zvukovek vysoko nad mojí obvyklou cenovou skupinou. Jedná se o subharmonický synťák, který se spouští signálem ze stopy na kterou jej nasadíte. Jednoduše tak můžete zvednout autoritu vašeho kopáku 🙂

Kreativitě se meze nekladou, a Thump může prospět i jiným věcem než je kopák. Pochlubte se co jste tímto pluginem vylepšili. Stahovat můžete po registraci zde.

Tweetujte s tagem #UterniVytah a nezapomeňte že výtah už má i Facebook page. Lajkujte, sdílejte, buďte kamarádi výtahu. Sveze vás každé úterý 🙂

-Martin Rudinec aka Naotaku pro vivala.cz