Úterní výtah – týden 45 (2015)

Naučte se hrát na piano, Mirek 2, nahrávací studio pro iOS zdarma. Vítejte u dalšího dílu týdeníku pro příznivce zvukové a hudební techniky. Souhrn novinek, které stihnete přečíst ve výtahu, psané volnějším tónem protože je teprve úterý.


K zadávání a editaci not ve většině DAW se běžně používá tzv. “piano roll”, kde jsou v levo jakoby na bok postavené klávesy, a snadlo se podle toho orientuje. Všichni víme jak vypadají klávesy, a kde je na nich který tón. Ne všichni na ně ale umíme hrát, a klasické hudební vzdělání je dnes spíše raritou.

Přeze všechny pomůcky které nám moderní DAW nabízejí, je i pro tvorbu elektronické hudby hra na klavír užitečná. Můžeme si spoustu věcí do toho piano rollu rovnou nahrát pomocí MIDI, a pak jen upravíme co se kde nepovedlo. Ať už vás od studia hry na klavír odradila učitelka hudební výchovy nebo nedostatek disciplíny, nemusíte zoufat. Na webu skoove.com startuje nová služba, díky které se můžete učit sami doma.

Skoove funguje přímo ve webovém prohlížeči, a umožňuje i připojit MIDI klávesy. Zatím je ve fázi beta testování, ale zaregistrovat se můžete hned teď. Obsah dostupný v betě si můžete vyzkoušet zdarma, později bude přístup k lekcím stát mezi 6 – 12 $ měsíčně. Registrujet se zde, a nezapomeňte se pak pochlubit jací jsou z vás virtuozové 🙂

U klasických nástrojů ještě chvilku zůstaneme, protože IK Multimedia zrovna představili novou generaci slavné orchestrální banky Miroslav Philharmonik 2.

Miroslav Vitouš není “jen” světově proslulou jazzovou legendou. Proslavil se také orchestrálními samply, a jeho sample CDčka byla v roce 1993 vůbec první orchestrální bankou svého druhu.

Když v roce 2006 přišel na svět plugin Miroslav Philharmonik od IK Multimedia, stal se ihned oblíbeným zdrojem orchestrálních zvuků pro spoustu skladatelů. Mezi přáteli jsme tomu pluginu říkali “Mirek”.

Technologický pokrok nelze zastavit, a s ním rostou i orchestrální banky. Tato má 55 GB a obsahuje přes 2500 pečlivě nasamplovaných nástrojů. Miroslav Philharmonik 2 využívá technologie Sample Tank 3, a lze použít jak v Sample Tanku, tak i jako samostatný plugin.

Jsou li orchestrální banky vaším šálkem kávy, MP2 je dočasně k mání za zaváděcí cenu 399,- Euro. Ta se později zvedne na 499. Upgrade z předchozí verze (a pro majitele Sample Tanku 3) stojí 199,- Euro teď, později bude za 299,-. Více informací se dozvíte na oficiálním webu, kde můžete také rovnou objednávat. Dejte vědět jak hraje, a posílejte ukázky 🙂

Na konec tu mám něco pro vaše iPhony a iPady. Ferrite Recording Studio je jednoduchou skoro-DAW pro iOS, a její základní verze je zdarma. Je to spíš jen takový lepší záznamník, ale umožňuje editování audio nahrávek, a to se počítá.

Za zkoušku nedáte doslova nic, a když se vám Ferrite zalíbí, pokročilé funkce a efekty lze odemknout za poplatek přímo v aplikaci. Je to taková… Free To Play DAW 🙂 Tento (ne)oblíbený business model některých video her je zde tak trochu off-topic, ale když dnes vyšlo finále Star Craftu 2 a Fallout 4 v jeden den, tak toho času na muziku teď nějakou dobu moc nebude. Máte to stejně?

Tweetujte s tagem #UterniVytah a nezapomeňte že výtah už má i Facebook page. Lajkujte, sdílejte, buďte kamarádi výtahu. Sveze vás každé úterý 🙂

-Martin Rudinec aka Naotaku pro vivala.cz