Úterní výtah – týden 44 (2015)

Nový Push od Abletonu, Live 9.5, nová služba od Slate Digital a kapesní zvukovka od IK Multimedia.  Vítejte u dalšího dílu týdeníku pro příznivce zvukové a hudební techniky. Souhrn novinek, které stihnete přečíst ve výtahu, psané volnějším tónem protože je teprve úterý.


Ještě jsem nestihl našetřit na první verzi Ableton Push kontroleru, a už je tu jeho druhá inkarnace. Ableton první Push totálně zasklil, jejich web říká stále “Push” a myslí tím “Push 2”. Co je nového nezmiňuje, jako by ten předchozí nikdy neexistoval. Na první pohled je patrný velký plnobarevný display, který fontama a grafikou trochu připomíná OP-1 od Teenage Engineering.

Společně s Push 2 vyšla i nová aktualizace Live 9.5, ve které je krom optimalizací pro nový Push kontroler i pár vylepšení. Vylepšený Simpler, Peak a RMS metry na mixu, a 4 nové modely klasických analogových filtrů. Ty jsou vestavěny do Simpleru, Sampleru, Operatora a Auto Filteru. Ze zkratek jsem odhalil emulace filtru z Korg MS-20 a OSCar. Ty další se mi nepodařilo rozšifrovat, ale ten poslední se jmenuje “PRD”. Třeba když tam prdnu tento filtr, naladím “hnědý zvuk”…

Trapné vtípky stranou, aktualizace 9.5 je pro uživatele Live 9 zdarma. Nový Push s nejvybavenější verzí Live 9 Suite stojí momentálně 1198,- Euro, Live 9 Standard 978,- a Live 9 Intro (tu nechcete) 699,-.

Pro majitele první generace kontroleru Push nabízí Ableton speciální akci. Starý Push od vás odkoupí za 30% slevu na Push 2. Pokud jste obětí Murphyho zákona a Push jste koupili minulý týden, zkuste kontaktovat zákaznickou podporu. Nic konkrétního neslibují, ale prý se budou snažit vyjít vám nějak vstříc. Jestli je to váš případ, dejte potom vědět jak jste pochodili.

 

V létě jsem psal o možnosti pronajímat si pluginy od Slate Digital za měsíční poplatek. Mám díky tomu nový iLok 2 zdarma, a pluginy zbožňuju. Steven Slate slíbil že se tento bundle pluginů bude nadále rozrůstat (zatímco měsíční poplatek zůstává stejný), a teď oznámil zcela novou službu, do které svoje pluginy chytře zapojil.

Audio Legends bude nabízet kurzy míchání, produkce a masteringu. Možná si říkáte že na tom není nic převratného, takových tutoriálů je přece plný YouTube, a weby jako lynda.com či macprovideo.com. Steven Slate na to ale jde jinak.

Učit vás nebudou náhodní youtubeři, ale skutečné legendy daných oborů. Hned první kurz povede Chris Lord-Alge, a svoji magii předvede na konkrétní rockové skladbě. Míchat bude výhradně za použití Slate Digital pluginů  (chytře Steve 🙂 ), a projekt si budete moci stáhnout a sami vyzkoušet ve vaší oblíbené DAW. (Momentálně jsou slíbené Pro Tools, Studio One, Logic Pro X, Cubase, Digital Performer, Sonar, Ableton Live a do budoucna i Reaper)

 

Tento konkrétní kurz s CLA se mě sice netýká (i když bych se určitě něčemu novému přiučil), ale chystají se kurzy produkce a míchání všech možných žánrů, přednášené legendami. Žádná další jména zatím oznámena nebyla, ale jestli budou i ty ostatní na stejné úrovni jako CLA, tak mě hodně zajímá která z legend mě konečně naučí míchat Drum & Bass 🙂

IK Multimedia neustále chrlí svoje iProdukty takovým tempem, že o nich nestíhám psát, a ani se mi nechce protože je to většinou nuda. Tentokrát je to ale dost slušná zvukovka, a navíc kromě Windows, Macu a iOS podporuje i Android.

199,99 Euro (bez DPH!) je za iRig Pro DUO dost palba, ale umí opravdu všechno co můžete potřebovat jak na cestách, tak i ve skromnějším studiu, a podpora Androidu je dost velký bonus. Navrch dostanete i nějaký ten software od IK Multimedia, a to pro všechny podporované platformy. Jestli se to vyplatí nebo ne záleží na individuálních potřebách a situaci každého z nás. Jako první zvukovku pro někoho kdo hodně cestuje, a potřebuje nahrávat zpěv a kytaru zároveň, bych to klidně doporučil. Kdo potřebuje pořádnou zvukovku pro Android, tak momentálně stejně nemá moc na výběr.

Líbí se vám nový Ableton Push? Stáhli jste si už novou verzi Live 9.5? Lákají vás kurzy Audio Legends? Zajímají mě vaše názory.

Tweetujte s tagem #UterniVytah a nezapomeňte že výtah už má i Facebook page. Lajkujte, sdílejte, buďte kamarádi výtahu. Sveze vás každé úterý 🙂

-Martin Rudinec aka Naotaku pro vivala.cz