Out of Sorts: Hudba je literatura duše

Naposledy jsme pro vás jako album týdne vybrali debut skupiny Out of Sorts s lákavým názvem Wishes, Sauce, Sugar. Požádala jsem proto frontmana skupiny Willa, aby nám kapelu z Valašského Meziříčí představil a pochlubil se, co pro nás chystají v dalších měsících.

Skupina Out of Sorts vznikla roku 2013 a od té doby společně koncertujete. Za jakých okolností jste se dali dohromady?

Kapela Out of Sorts vznikla již mnohem dříve, ale z původní sestavy jsem zůstal jen já a Milda. Touha hrát a fakt, že „hudba je literatura duše“ – jak říkáme, nás nějak nutila porozhlédnout se po nových členech. Rovněž jsme měli možnost zahrát si na festivalu „Ohlá klika“. Museli jsme tedy sehnat chybějící členy kapely.
Kamarádi z kapely The Dust nám dohodili basáka Chozé (Pepé) Sabo. Prvotní domluva byla jen dvě hraní kvůli již zmíněnému festivalu. Kluka na basu jsme měli, ale stále scházel ještě bubeník, kterého jsme si na toto hraní půjčili z kapely 4 Dogs. Písně byly hotové již z původní kapelové sestavy – udělali jsme asi 4 zkoušky a jelo se hrát. Další koncert ve stejné sestavě jsme odehráli ještě to samé léto na Kaprobraní. Po odehrání těchto dvou koncertů nebylo úplně jasné, co bude dál a celé to směřovalo k tomu, že kapela zanikne. Naštěstí basák Chozé byl tak zapálený pro věc a hraní s námi ho chytlo, že oslovil svého kamaráda Tomáše, se kterým měl, v té době již rozpadlou kapelu Organic Petrol. Takže dobře do sebe zapadající okolnosti a nadšení basáka daly zase kapele nový vítr do plachet. Od prvopočátku bylo jasné, že chceme hrát Indie-Alternative, přestože každý z nás poslouchá jinou hudbu.

wishes-sauce-suger

9. května jste vydali své debutové album Wishes, Sauce, Sugar – co pro vás bylo impulsem ke vzniku desky?

Desku jsme tak nějak neplánovali, ale bylo nám jasné že je potřeba natočit něco, čím se bude kapela prezentovat. Měli jsme pocit, že v nové sestavě je potřeba udělat nové věci a tím kapelu více spojit v jeden celek. Naše první společná píseň byla Grandma a ta definitivně rozhodla, že nás to společně baví a že zůstaneme spolu.

Po Grandma vnikla píseň Lonely Lies a jelo se nahrávat.
Tyto dvě písně jsme nahrávali u kluků Balcárků z kapely Light & Love v jejich malém domácím studiu. Byla to strašná legrace. Museli jsme si sehnat mikrofony na nahrávání bicích a ty následně nahrávat v jejich obývacím pokoji 🙂 Byl to úlet, ale mělo to své kouzlo a dodnes na to s radostí vzpomínáme. Další nástroje a zpěvy se pak již nahrávaly v režii. Tyto první dvě písně jsme nahrávali hlavně proto, aby kapela měla nějaký materiál na Bandzone.
Další song, který jsme nahrávali, byl Body. K této písni jsme si svépomocí natočili také velice zdařilý klip. Body již vznikal v profesionálním studiu BOMB JACK Wendela Dreiseitla, kde jsme následně nahráli celé CD. Celé natáčení bylo úplně jiné než v předchozím studiu – velice profesionální, ale o to více nás posunulo dál. Při celém nahrávání nám v určitých momentech hodně pomohl můj kamarád Jarda Koseček. Jako zajímavost bych podotknul, že song Immersing vyšel také na kompilaci v UK (kde jsme si na podzim také zahráli) a jako remix v USA.

Na desku jsou velmi pozitivní ohlasy, což nás samozřejmě těší. Přesto, podle našeho názoru je to ještě stále surový materiál, na kterém budeme dále pracovat. 🙂

13122814_1133405006709992_6873744342380088670_o

Všechny skladby na desce jsou v angličtině – kdo se v kapele stará o texty a hudbu?

Základní linii hudby dělám já. Prvně udělám kytaru (kytary), donesu do zkušebny a tam pak společně doděláváme vše kolem jako celek. Výjimkou je song This is a wastelend now, kterou si celou dělal sám Tomáš. Na textech děláme společně já a Tomáš, některé jsou jeho 100% fantazie, některé máme společné.

12363215_1041071585943335_4890065223687275099_o

Na svých profilech uvádíte, že kašlete na zaběhnuté standardy komerčního popu – z čeho čerpáte inspiraci a kam vaše tvorba směřuje?

Tato věta je spíše legrace. Vzniklo to tak, že po nás organizátoři jedné nejmenované akce chtěli, ať se jako kapela nějak představíme. Nikdo z kapely se k tomu neměl, tak nakonec Chozé řekl, že něco napíše a napadla ho právě tato věta. Takže je potřeba to brát z rezervou 🙂
Inspiraci čerpáme z mnoha věcí – jednak z hudby kapel které posloucháme (za vzor jsou nám jistě: Interpol, Sparta, Block Party, Kings Of Lion, Arctic Monkeys, Foo Fighters, The Beatles, At The Drive In, Karel Kryl, Jarek Nohavica, Placebo, Queens Of The Stone Age a další), jednak z našeho vlastního života a všeho v něm. Neboť největší droga je hudba a život na této planetě, v tomto ohledu je nám dost líto lidí, kteří musí hledat inspiraci v real drugs. Na otázku, kam naše hudba směřuje, nedokážu úplně odpovědět, ale jedno je jasné: chceme ještě pořádně hledat zvuk kapely a zrychlit.

11034940_898387733545055_4133458119384227491_o

Setkáme se s vámi v létě na nějakých festivalech? Na co se můžeme těšit v blízké budoucnosti?

Letní festivaly ještě řešíme a snad se nám podaří alespoň na několika ukázat.

Bohužel otázka koncertování je pro nás docela oříšek – každý máme spoustu vedlejších zájmů, práci, někteří z nás děti, Tomáš víkendová divadelní představení a často bývá problém toto vše skloubit dohromady. Už se pomalu začínáme dostávat do povědomí jako kapela, která odmítla nejvíce koncertů 🙂 Takže pokud by měl někdo zájem nám to manažerovat, ať se klidně ozve, budeme rádi 🙂

Jinak máme v plánu k desce udělat přes léto ještě dva klipy. Dále nás čeká křest nového CD – 11.června, na kterém představíme náš merchandising. Na podzim plánujeme malé tour, které pojedeme společně s kapelou Shape The Cat a kamarády z britské kapely The Winona Ryders. A pokud se to podaří, tak v průběhu listopadu bychom si chtěli zajet zahrát do UK a Polska. Jinak vše budeme zveřejňovat dost dopředu na našem Facebooku a Bandzone profilu, takže tam vše najdete.

Díky za rozhovor, Wille – do budoucna přeju nejenom více času na koncertování, ale hlavně mnoho hudebních úspěchů.

Na Vivala.cz se už těšíme na nové album, ale do té doby – užijte si Wishes, Sauce, Sugar a osvoboďte hudbu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *