OLIVIA: Rozhodně se máte na co těšit

Minulý týden jsme si z titulky Vivala.cz užívali pododové debutové album skupiny OLIVIA s názvem Bláznivá víla. Požádala jsem proto její frontmanku Terezu o krátký rozhovor, aby nám o této pražské partičce prozradila víc.

olivia_sedacka

Skupina OLIVIA se zformovala poměrně nedávno kolem tebe, zpěvačky Terezy Olivie. Jak jste se našli a co bylo to hlavní, co rozhodlo, že budete vystupovat společně?

Vzhledem k tomu, že studuji konzervatoř, nebylo tolik těžké najít k sobě muzikanty. Jako první přišel Matěj Václavík (bubeník), to bylo již skoro ale před rokem a půl. Byla to ale ještě dlouhá cesta. Postupně k nám začali přicházet, ale I odcházet někteří další členové. Po čase, kdy jsem už chtěla kapelu pověsit na hřebík (kdy mi to Matěj naštěstí vymluvil slovy: “Tak na to koukej zapomenout…” za což mu nyní ještě jednou děkuji) se vlastně ve chvíli, kdy jsem přestala hledat objevili a začali přicházet, tak nějak sami. Oslovili jsme I naše známé, ale psali nám I zcela neznámí lidé, což nás mile potěšilo. Tak se k nám připojili I ostatní.
Druhým členem kapely se stal Michael Novák (basa), poté následně Ivana Gubaniová (klávesy) a nakonec Martin Cibulka. Skupina jako taková se současným obsazením vznikla, tedy na přelomu března a dubna 2016.
Hlavní věc, která rozhodla o tom, že budeme vystupovat společně, je hlavně to, že si navzájem všichni lidsky rozumíme. Jsme schopni spolu trávit spoustu hodin, bez toho aniž bychom se hádali, nebo měli nějaké jiné spory, spíše naopak. Máme podobný smysl pro humor a navíc jsou všichni opravdu skvělí muzikanti, čehož si nesmírně vážím.

olivia_budka

V polovině května tohoto roku jste vydali debutové zkušební EP s názvem Bláznivá víla. Bylo i společné nahrávání bláznivé?

(smích) Vzhledem k tomu, jak jsou všichni časově vytíženi, bylo obtížné najít společný termín, pro nahrání naší (jak říkáme zkušební) desky. Tíženi tedy menší časovou prekérií (jinak by to v umění asi nešlo…) jsme se vrhli vstříc hudebnímu průmyslu. V tom to asi bylo bláznivé. Užili jsme si jinak hlavně spoustu srandy, nahrávali jsme v krásném studiu v centru Prahy a napříč hodinám nahrávání, nakonec vlastně vše vzniklo v dosti pohodové až rodinné atmosféře.

Terezo, Ty jsi autorkou hudby i textů, na pódiu kromě zpívání hraješ i na ukulele. Přibliž nám svůj kreativní proces – od prvotního nápadu na verš textu nebo melodii, až po finální podobu skladby.

Většina písní vzniká převážně dosti organicky. Nestává se mi, že bych chtěla napsat píseň o nějakém konkrétním tématu. Inspirací se mi stává hlavně prostředí a lidé okolo mne. Nejvíce mých textů vzniklo kupodivu převážně v tramvaji, cestou po Praze. Chcete-li však popsat přesně celý proces, obvykle mne napadne prvních pár veršů a dále se to píše, tak nějak samo. Většinou říkám, že to snad ani nepíši já, ale cosi nade mnou. Melodie jde povětšinou ruku v ruce s textem.
Pokud tedy neskládám přímo u klavíru, nebo s ukulele v ruce, nahrávám si ji pak povětšinou potichu přímo v tramvaji, nebo právě na tom místě, kde jsem na telefon, což občas vede k trošku bizarním situacím. Vypadám pak trochu, jako podivín. (smích)

olivia_3

Na čem aktuálně skupina OLIVIA pracuje a na co se mohou vaši fanoušci těšit?

Momentálně pracujeme na našich koncertech a rozšiřujeme repertoár o další písně. Na podzim tohoto roku chceme odehrát jeden z větších koncertů v Praze. Současně pracujeme i na jednom větším projektu týkající se veřejnosti, ale zatím víc neprozradíme. Rozhodně se ale bude na co se těšit.

Kde vás můžeme vidět a hlavně slyšet v nejbližších týdnech naživo?

Jednou z nejbližších akcí je pravděpodobně pražský koncert v Café v Lese (16.6.), dále koncem měsíce v pražském klubu Vagon (30.6.) společně s kapelou HighLights, které se již oba neúprosným tempem plní. Poté v červenci a srpnu v Art Space Gallery v Řetězové ulici. Další koncerty máme naplánované na podzim tohoto roku. O všech se ale včas dozvíte na našich facebookových stránkách.

olivia_podchod

Chtěli by jste něco vzkázat svým fanouškům a naším čtenářům?

Tak určitě (smích). Nechceme mezi námi a fanoušky stavět bariéry, chceme vytvořit hezkou atmosféru, místo, kde budete moci o věcech rozhodovat a kde se budou všichni cítit fajn. Rádi si s vámi po koncertě prohodíme ať už pár či více slov. Přijďte se tedy podívat a udělat si obrázek sami, každopádně Vás rádi uvidíme. Takže tedy věcně: “Zdravíčko, jsme skupina OLIVIA. Hrajeme česky o věcech, které vás zajímají. Mějme se rádi a otevřme oči.“ (smích)

Pokud jste si tedy ještě neposlechli nic od skupiny OLIVIA, máte možnost vychutnat si celou debutovou půlde(c)sku Bláznivá víla v naší galerii alb.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *