MESSALINA: Nejhorší je, když vaše muzika nevyvolá žádnou reakci

Minulý týden jste si na Vivala.cz mohli poslechnout Album týdne Mizerov karvinské hard rockové skupiny Messalina a jak už se pomalu stalo mým dobrým zvykem, požádala jsem frontmana skupiny Růdu Schwesera o rozhovor. Ať už je vám to jméno povědomé nebo ne, přeji příjemné čtení a pokud vám uteklo album minulého týdne, můžete ho začít naposlouchávat v naší galerii alb.

ATHOM20hTXU4Fk3tNjQRimUaGNT_02Ya

Skupina Messalina je unikátní v tom, že jste svoji první desku vydali až po 25 letech existence. Na čas jste se dokonce rozpadli úplně. Co vás po tak dlouhé době „nepotřeby“ desky dovedlo k jejímu vydání?

Růda: Zdravím všechny, co mají ochotu tento rozhovor číst. Proč jsme vydali placku po tak dlouhé době? No, nic složitého za tím nehledej. Messalina vydala nějaké ty demonahrávky a kdysi dokonce natočila videoklip v produkci české televize pro Jandův pořad Rockmapa, kde tehdy dokonce začínali Kabáti. Takže úplně nečinní jsme nebyli. Pravdou je, že jsme se rozpadli a dali se dohromady až v roce 2011 a personálně jsme se ustálili až před nedávnou dobou. Prostá potřeba mít nějaké to portfolio nás donutila natočit desku a videoklip, protože nelze neustále nabízet někde svou kapelu a vysvětlovat, že jsme dobří. To je tak marné, jako popisovat orgasmus – to se prostě musí zažít! Tak proto ta deska a klip.

XNi13T0wFtquYQ3s01KLnKurDAQgixcY

Vaše originální tvorba prezentovaná na albu Mizerov je založená zejména na sociálně laděných textech a nutno říct, že se s tím nemazlíte a servírujete fanouškům své postoje dost přímo. Co u vás v kapele bývá nejčastější impuls pro vznik nové písničky?

Růda: No impulsem byla především potřeba nových songů, ale netlačili jsme na pilu, nechali jsme si čas a vyvíjelo se to tak nějak samo. Nejednou jsme četli od nějakých přechytřelých blbů, že politika do muziky nepatří. Tak to je podle nás takový nesmysl, že kdyby to tak mělo být, tak minimálně o polovině slavných hudebních osobností bychom dnes nevěděli – počínaje Bonem z U2 a konče Bobem Dylanem. Prostě politika do hudby bezesporu patří a nehodláme se tvářit, že neexistuje, nebo, že si nemíníme špinit ruce něčím tak pokleslým.

Hm0WyehJYwi9NAlzeSmPo0FaZucZBENp
Jak si lze všimnout, tak se politikou zabýváme ať už ve skladbě Cepy a Kladiva, kde si bereme na paškál tu zlodějskou sebranku na nejvyšších místech, protože i krást by se mělo s mírou, nebo to je Trojský kůň, kde si myslíme, že ta Merklová a celá Evropa musí být zabedněná. Nebo jim někdo sype na účty takový balík, že jim stojí za to, vypadat před světem jako blbci.

No a pokud chceš, aby tomu lidi rozuměli, tak nemůžeš příliš sázet na nějakou imaginaci nebo jinotaje – musíš to podat originálně, ale především srozumitelně.


A tak to máš i s láskou. Ve skladbě Loser nás někteří lidé napadají, že snad šíříme nenávist. Tak to jsme se docela zasmáli, bylo nutné s tím požíračem výhonků a zeleniny, co každé ráno čumí do sluníčka a vítá nový den, přerušit komunikaci. Hele, když tě partner zradí a podvede, tak první, co chceš udělat, je to, že mu chceš nakopat prdel. To je přece jasné. Samozřejmě si to necháš pro sebe a snažíš se být maximálně velkorysý, abys zachránil v bláhové naivitě, co se dá. Což většinou stejně nikam nevede. Láska je tak velký cit, že dokáže velmi lehce vyprodukovat vedle sebe taky nenávist a tyhle dva city nejsou od sebe tak vzdálené, jak si někteří lidé myslí. O tom je skladba Loser. Je prostě o tom, co si obvykle necháváme pro sebe. Nakonec o chlastu a děvkách tady už zpívá tolik kapel a dokonce na tom vystavěly kariéru, že jsme se rozhodli prostě jít jinou cestou. Žijeme v tom a nebudeme dělat, že se nás věci kolem nás netýkají.

CxCoMqStqJVxNOeo4X48NiP69Lvfh8Ml

Charakteristickým rysem Vašich nahrávek je kromě silných textů i pěvecký projev Karin. Naživo má vaše vystoupení ještě větší grády než na albu. Jak dlouho jste se slaďovali dohromady a jak často společně zkoušíte?

Růda: Zkoušíme tak často, aby nás to bavilo. A Karin? Tak tu nám seslal snad samotný Bůh. To je holka, co má za sebou spoustu let zpívání na Kanárských ostrovech pro německé zbohatlíky a nikdy nezkoušela zpívat metal nebo hard rock. Prostě se objevila v Karviné přesvědčena o tom, že už nikdy zpívat nebude. Jenže to by nesměla otevřít tu svoji chlebárnu, což nepředloženě udělala. A nám tehdy odešla zpěvačka Martina Dobešová. V tu chvíli bylo jasno, že tuhle zpěvačku Karin Babczynskou chceme. Naštěstí na to kývla a tak ji máme a neskutečně to funguje.

1L7vO82X-ACQsgintW2ihbVFEL_IWOeI
No a to živé hraní – to je totiž tak: na nahrávku dáš tři kytary, vokály, aby to mělo koule a zajímavé harmonie. Jenže ejhle – na koncertě je jedna kytara, jedna basa a nějaký ten zpěv. Takže divák se může cítit ošizený. Proto se snažíme vše dohnat trochu jinou energií a odevzdat maximální výkon, na pódiu nechat duši. Protože ten člověk, co na nás přišel a zaplatil, za to něco chce, a nám se nechce ho nechat zklamaného, to je vše.
A texty jsou obecně dost podceňované v rockové muzice, což je velká chyba. Myslíme si, že hudební a textová složka by měla být na stejné úrovni a jedno bez druhého prostě nemůže existovat. Blbým textem můžeš sebelepší muziku klidně zabít a naopak. Trochu nechápu ty české kapely, které zpívají anglicky – jakoby okrádaly českého posluchače o tu jednu složku jejich produkce. Nenamlouvejme si, že dnes už všichni na fleku rozumí angličtině.

aK9TbXLstOY7LrhlLUO0uYuQJyPO_AgG

Jaké jsou vaše ambice a plány do budoucna? Album Mizerov sklízí úspěchy i mimo váš domovský region a pěknou sledovanost má i klip Loser. Na druhou stranu ale nemáte, jak jste sami uvedli, úmysl se proslavit nebo strkat vaši muziku lidem pod nos. Co tedy plánujete pro své fanoušky v nejbližší době?

Možná víš, že já jako kapelník Messaliny ještě moderuji na Rebelu pořad Czechparáda. Taky mám za sebou spousty hudebních aktivit a leccos jsem už v hudbě zažil. V tomto věku a v této chvíli si myslet, že budeme bourat hudební hitparády, nebo že z nás pubertačky budou uchcávat do kalhotek, to by bylo naivní. Je tady spousta mladých kapel a mohu v klidu říct, že výborných a to je dobře. To je ta generace, která tu je a je slyšet a má co říct. Při moderování ty kapely vidím a mám z toho radost.Takže si nebudu namlouvat, že Messalina je něco výjimečného a že na nás někde někdo čeká. Jsme při zemi a cpát se za každou cenu někam nemá smysl. Vykřikovat do světa, že jsme legendy, objíždět rádia, posílat cédéčka kdekterému blbovi a nebo nedejbůh si platit za to, abychom si někde zahráli, případně si klikali v některých soutěžích hlasy až tak, že nám z toho zmodrá palec a ještě tím prudili okolí svým škemráním o hlasy? No, copak tohle máme zapotřebí?!

AgiqOpDzQCsaS7GPzNZtIa2sqyYg094G
Prostě chcete nás, tak tady jsme. Nechcete – taky v pohodě. Já taky nežeru vše, co mi přistane na talíři. 😉
Takže plány nemáme. Cílem je si občas zahrát na důstojných místech a bez toho, abychom někomu lezli do zadku. Když se naše muzika líbí a něco někomu říká, tak je cíl v podstatě splněn. Tím nechci říct, že se neprezentujeme, spíše jde o únosnost a způsob a v neposlední řadě taky o nějaký přirozený sled událostí, čehož je i tento rozhovor důkazem.

V komentářích na vašem Bandzone profilu jsem narazila mezi horou pozitivních i na jeden, který mě docela pobavil a zněl takto: „Můžu mít za prezidenta Zemana, prostě můžu. To se může stát. To přežiju. Ale cedlo od Messaliny mít MUSÍM!!!“. Pohání vás takové nadšení fanoušků kupředu?

No to je přesně to, proč tu muziku děláme. Asi jako většina. Rozdávat radost, občas ukázat rub i líc nějakého problému, sem tam někoho nasrat nebo potěšit, nejhorší je, když vaše muzika nevyvolá žádnou reakci. Ale hlavně jde o tu energii na koncertě, takové to vzájemné předávání. Důležité je, aby vše mělo přirozený průběh a vývoj. Je to jako v životě – umět stát rovně, nestydět se za svou práci a v klidu se dívat do očí komukoliv. Jednou se ohneš a už se nikdy nenarovnáš.

Díky za rozhovor a za otázky, které nebyly blbé a to se pak povídá a odpovídá s radostí. No a občas se na tu naši muziku mrkněte.

4ozLY34UGzqvB0RwW4VEgBq-KM2KO80n

Já Růdovi také děkuji za rozhovor a všem, kteří jste dočetli až sem také díky a slibuji, že příště zkusíme být stručnější! 😉

Album minulého týdne Mizerov si stále můžete zdarma poslechnout v naší Galerii alb.  Pokud budete mít chuť skupinu Messalina podpořit a máte 15 Kč nebo víc, které byste chtěli využít nějak smysluplně, stáhněte si za ně celé album a poslouchat ho pak můžete offline na všech svých zařízeních anebo ho doporučte známým! 🙂

Skupinu Messalina najdete také na těchto profilech:

Facebook

Bandzone

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *