Kowall Company: Rádi hrajeme naživo, letošní rok pro nás byl zlomový

Minulý týden jsme vám na titulce Vivala.cz představili album Identity přerovské skupiny Kowall Company. Album plné vychytaných textů, nápaditých kytarových linek a nezaměnitelného hlasu. Co je Kowall Company zač? Mrkněte na rozhovor, ve kterém nám toho o sobě a své muzice prozradili víc.

Kdy vznikla skupina Kowall Company a jak jste se dali dohromady? Má váš název nějaký skrytý význam?

Kapela Kowall Company vznikla na podzim roku 2011, kdy jsme se dohromady dali já (Filip Kovařík) a Petra Václavíková. Vzniklo duo v podstatě nepodobné Evě a Vaškovi a začali se skládat první písně Kowall Company :P. Po půl roce, kdy proběhly asi 3 koncerty vedví, rozhodli jsme, že je potřeba kapelu rozšířit a přidal se k nám náš bubeník Víťa Kovařík. Začali jsme cvičit, sehrávat se a pokračovali ve tvorbě nových písní. Po důležité debatě a pár zkouškách se jednoznačně rozhodlo, že naši kapelu musí posílit náš dnes už dvorní sólový kytarista Radim Studený, který se s naší ideologií hned sžil a posunul naši tvorbu zase o stupeň výš.
Po dobu 3 let jsme pracovali jak na albu Jinotaj, tak na prezentaci kapely při živém hraní. Po vydání Jinotaje a křestu v roce 2014 jsme se přes léto seznámili s našim budoucím baskytaristou Martinem Žákem a nabídli mu hostování na našem akustickém vánočním koncertě. Martin pozvání přijal a od té doby je pevným a nezaměnitelným článkem Kowall Company.
No a ten název?? Název Kowall Company je tak skrytý, že tuto informaci podáváme osobně pouze na koncertech z očí do očí 🙂

hfdvfz8zo-vl2hmuwwhwz2blv0rk2rbw

Zpočátku jste fungovali ve čtyřech a od roku 2014 se k vám přidal nově baskytarista. Jak se tato změna podepsala na vaší muzice?

Spousta lidí nám vyčítalo absenci basy, což opravdu naživo chybělo, na albu Jinotaj tuto pozici zastal kytarista Radim. Avšak nenašel se nikdo, kdo by nám rozuměl a s kým to bylo ono na první dobrou.

Až právě v roce 2014 nám nebe (a v podstatě i jeho bývalá rozpadlá kapela) seslalo právě Martina. Martin postupem času zesiloval svou pozici v kapele a dnes si bez něj Kowall Company neumíme představit. Otevřel nám nové možnosti a kapela dostala konečnou tvář, na kterou 3 roky čekala.

3rx2ywrgdt1teyyd3crn16fni8ahm6cw
Aktuálně za sebou máte nahrávání svého druhého alba s názvem Identity, to první s názvem Jinotaj vyšlo před dvěma lety, v září 2014. Jaké bylo druhé natáčení? Pomohly vám zkušenosti z prvního nahrávání?

Rozdílem mezi oběma alby je hlavně ustavičná práce a vysoká koncertní vytíženost kapely. Za ty 2 roky jsme odehráli spousta koncertů a festivalů, což nám dalo větší jistotu jak v hraní, tak i v přesvědčení, že právě ta naše cesta je pro nás ta správná. Výrazně jsme pookřáli a setřepali ze sebe křeč a nervozitu. Být součástí festivalů, kde hráli i Buty, No Name nebo Jelen se už počítá. Při albu IDENTITY jsme cítili a věděli, co od sebe chceme a čekáme. Teď máme v ruce album, které jde přímo z nás, a jsme pokaždé rádi, když dostaneme možnost všechny ty emoce z alba dostat autenticky do lidí při našich živých koncertech. Tam čas prostě nejde vzít zpátky.

Před dvěma týdny proběhl křest vašeho alba Identity, jak jste si ho užili? Plánujete teď nějaké větší volno, anebo jste hned začali pracovat na něčem dalším?

To byla právě jedna z těch možností předat kus nás. Byl to pro nás neskutečný svátek, který s námi oslavilo něco okolo 120 lidí. Obrovský dík patří všem, co se podíleli na organizaci. Jak jim, tak i všem hostům, co přijali naše pozvání. Plnými doušky jsme celý večer hltali tu atmosféru.  Lidé od nás dostali naživo jak celé nové album Identity, tak i nejlepší věci z alba Jinotaj. Pro nás to bylo vyvrcholení sezóny. Aktuálně promýšlíme možnou novou Tour, kde představíme desku a hlavně tedy jednáme s festivaly na léto. Teď se snažíme vychytat všechny mouchy a připravit i nějaký možný materiál. Volno u nás v podstatě nikdy neexistuje. Navíc chceme lidi nakrmit nějakým novým videomateriálem, a to chce taky jistou dávku soustředění a času 🙂

oosafg9herw1ryl5mqe3u_vjg-mymitt
Letošní rok u vás byl extrémně nabitý koncerty, hned ze začátku jste odstartovali společně se skupinou The Smile Tady a teď Tour 2016 a v tempu jste nepolevili po celý rok. Budeme mít možnost vás ještě někde letos vidět, ale hlavně slyšet, naživo?

Do konce roku už my sami nic organizovat nechceme. Potřebujeme se připravit na rok nadcházející, který bude o to víc náročnější než ty minulé.
Což ale neznamená, že se budeme bránit nabídkám zvenčí. Jsme otevření každé srandě, což v podstatě byla Tady a Teď Tour s The Smile. Kluci nám hned sedli a hodnotíme to jako jeden skvělý dvouměsíční divoký večírek. Podařilo se nám pod jednou značkou objet cca 10 měst, takže spokojenost veliká. Poznali jsme spousta nových lidí i kapel a docvaklo nám, v čem je to živé hraní tak krásné. Ať jsi připravený jakkoliv, stejně tě to všechno překvapí. Hned po Tour se rozjely festivaly a různé venkovní akce, což člověka nabijí úplně jinou energií.

Letošní rok byl pro nás zlomový a budeme se snažit v tempu pokračovat. Rádi hrajeme naživo a organizátoři a pořadatelé se nám mohou klidně ozvat. Jsme dostupní jak na Facebooku, tak i na Bandzone.cz, kde jsou na nás veškeré kontakty.

ozbbsec6jc7aax6l9mymoftmuaec5ucr

Díky za rozhovor, určitě se budeme těšit na Tour k nové desce Identity a do té doby jsou pro vás připravena obě alba skupiny Kowall Company v naší galerii alb. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *