Klasickej postup: Snažit se rozhodně budeme!

Pokud jste někdy zavítali na nějaké slavnosti nebo zábavy v okolí Brandýsa nad Labem, určitě jste narazili na tohle zajímavé uskupení – říkají si Klasickej postup a mají na kontě své první album s názvem Včerejší, které vyšlo v září loňského roku. V minulém týdnu jste si album mohli užívat na titulce Vivala.cz jako hudební tip týdne. Pokud jste ho nestihli, můžete ho během čtení rozhovoru začít naposlouchávat v Galerii alb.

Kluci, představte ve stručnosti vaši kapelu těm, kteří ji neznají. Kdy a v čí hlavě vznikla myšlenka společně vystupovat?

KP: Náš začátek je takový „klasický“. Brnkal jsem po hospodách na akustiku, občas se někdo přidal s další kytarou, kontrabasem, bubínkem… a postupně nás začali oslovovat kamarádi a kamarádi kamarádů, abychom jim někde zahráli. První vážnější akcí bylo angažmá na výletní lodi Malše, která jezdila po Labi někdy kolem roku 2003. To jsme ještě neměli elektrickou kytaru, ani bicí.
Zlomový okamžik nastal ve chvíli, kdy jsem se seznámil s bubeníkem Patrikem Jirchovským, který už v té době bubnoval s několika partami a vlastně on navrhl založit kapelu a nazkoušet pár písniček v opravdovém bigbeatovém složení. Dali jsme tedy dohromady partu, začali zkoušet a hrát čím dál tím častěji.

maxresdefault
skupina Klasickej postup během vystoupení

Honzo, texty i hudbu píšeš ty. Přibliž nám svůj tvůrčí postup. Co vzniká dřív, nápad na text nebo si spíš začneš broukat nějakou melodii?

KP: Vždycky jsem si myslel, že melodie je u písničky to nejzásadnější, že text už se tam vždycky nějak dodělá. Ale opak je pravdou, blbej text znehodnotí sebelepší melodii. Mám v šuplíku spoustu zajímavých hudebních nápadů, ke kterým mě nic nenapadá. Když mě ale napadne zajímavej text, dodělat k němu melodii už je to nejjednodušší. I tak nepíši nikterak výjimečné texty, spíš se jen snažím o to, aby nevyzněly trapně. Jinak většina písniček – textů – má své reálné pozadí. Divili byste se, co se např. skrývá za textem Konspirace, nebo Víla. 😉

DSCF6769
Honza Chleboun – Frontman

No to mě zajímá, povídej. Co třeba ta Konspirace?

KP: Tak to jsem si naběhl!  Konspiraci radši nebudu rozvádět, protože se týká kamarádů, kteří by na období, které mě k textu inspirovalo, asi nejradši navždy zapomněli. Navíc se jedná o lidi, které každý zná a je to takový smutný příběh.

Dobře, necháme to tak. Ale mám na vás jinou otázku. Fanynkami nejobletovanější z kapely je bubeník Patrik a sami na to na koncertech upozorňujete před písní Ohýbám. Ona i vznikla díky Patrikovi, je to tak?

KP: Ach jo, zase ten bubeník…přitom všichni víme, že bubeníci ani nejsou hudebníci. A všichni víme, že vůbec není tak dobrej. A všichni přeci víme, že vychodil jenom mateřskou školu. A vůbec! Už nechci o bubeníkovi nic říkat! Dokonce jsem musel kvůli němu přijmout kapelního psychologa.

V tu chvíli psychlog Suldovský podává frontmanovi pilulku a mě nenápadně upozorňuje na to, že toto téma také není vhodné. Nevadí, mrkněte na video, tam byl Honza ještě sdílnější. 😉

Hrajete na zábavách a podobných akcích a na podzim jste vydali první album. Co chystáte pro své fanoušky dál?

KP: Chtěli bychom hrát víc koncertů a méně zábav, dostat mezi lidi naše písničky, vymýšlet nové, natočit nějaký klip a celkově se posouvat dál.

Budete se letos účastnit nějakých festivalů?

KP: Měli bychom hrát na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, zkoušíme Třeboňský festival Okolo Třeboně, snažíme se “procpat” i na další akce a uvidíme, co se podaří. Malý český rybníček je totiž dosti přeplněný a není jednoduché do něj hupsnout. Ale snažit se rozhodně budeme!

My na Vivale jsme zvědaví, s čím se tahle partička vytasí příště a pokud i vás zaujali, můžete je společně s námi podpořit. Zakoupením jejich písničky nebo celého alba přispějete na jejich další tvorbu. Kromě minimální částky za skladbu (20 Kč) nebo album (150 Kč), můžete k platbě připojit s svůj dar v libovolné výši, který kluky postrčí zase o kousek dál! 🙂

maxresdefault (2)

http://bandzone.cz/klasickejpostup

https://www.facebook.com/klasickej.postup

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *