JAZZEVEC: Na další album vybereme opět to nejlepší

Před pár dny jsme Vám na titulce Vivala.cz představili album pražské skupiny Jazzevec s názvem Go Away. Pokud Vás labum zaujalo, mrkněte na rozhovor s touhle vykutálenou partičkou.

Kdy vznikla skupina Jazzevec a jak jste se dali dohromady? Má Váš název nějaký skrytý význam – jazz je jasný, ale co ten -evec?

Historie kapely sahá do roku 2012, kdy jsme začali jako malá nenápadná bigbítová kapela. Nejdéle se znám s Miru z dětských táborů v Krkonoších. Sluneční brýle a klobouček, bylo nám šest let. Spolu s Mary a Mírou jsme na podzim roku 2012 založili kapelu Jazzevec. Na začátku roku 2014 začala Miru toužit po saxofonu v kapele a vzpomněla si na Aleše, který stejně jako ona pochází z Vlašimi. Sešli se pak na koncertu Roberta Glaspera a domluvili se, že to Ali v Jazzevci zkusí. Nedlouho na to se Ali stal naší jazzovou duší. Poté se nenápadně připojila skvělá pianistka Bětka Lhotová – spolužačka Miru na konzervatoři Jaroslava Ježka –  teď ji není možné přehlédnout, už jen protože jí to za piánem dost sekne a nakonec jsme rozšířili dechovou sekci o trombon, jelikož jeden dechový nástroj hrající melodie nevynikne. Napřed s náma hrála Ember z USA a teď druhým rokem to je Míra Nejdl. V průběhu času, který popisuju se basák Míra musel odstěhovat tak jsme vzali Matěje Drábka, do kapely se dostal přes hostování na jednom z koncertů. Basa tvrdí muziku a mně se s ním bubnuje výborně. No a naše Mary čeká miminko, tak máme na kytaru novýho kámoše Kubu Koželu z Kuchaře. Nevěřím, že se v tom ještě vyznáte, tak radši končím 🙂
Jo a náš název vymyslel jedné listopadové noci Vojta Dostál v legendárním penzionu Věra. Název Jazzevec se mi vždycky líbil a nikdy jsem nad jeho skrytým významem nepřemýšlel, ani se neptal.

Říkáš, že jste zprvu začínali pouze ve čtyřech a postupem času jste se rozrostli až do dnešní velikosti. Co Vás k tomu vedlo a jak snadné či nesnadné pro Vás bylo najít nové členy?

Tak ve čtyřčlenném složení jsme hráli na samém začátku kapely, kdy jsme ještě hráli spíš bigbít. Poté co jsme se začali zaměřovat na jazz, jsme chtěli dechový nástroj. Když jsme ho měli, chtěli jsme druhý. Podle mě je to také tím, že boss Miru je hodně času na Ježkárně, kde není o dobré muzikanty žádná nouze.

V současné sestavě fungujete už nějaký ten pátek a v roce 2015 jste vydali své první s názvem Go Away. Co pro Vás bylo tím hlavním impulsem ke vzniku alba?

Je to snadné, každá kapela chce mít tu svou placku, hlavně když jde o první. Hlavní impulz byl asi ten, že naše kytaristka Mary má doma menší nahrávací studio. Měli jsme minimální náklady, i booklet jsme si navrhli sami. A dalším důvodem byl ten, že jsme měli dostatek kvalitních skladeb a všichni jsme měli chuť obětovat ten čas a práci, a podílet se na nahrávání.

Jak jste daleko s přípravou nového alba a jak si práci na něm užíváte?

Nové album plánujeme v druhé polovině tohoto roku. To je tak vše co se týče plánování. A co se týče práce, tak od alba Go Away máme v současnosti přes 10 nových skladeb a na dalších neustále pracujeme. Pak vybereme ty nejlepší, zalezeme si do profesionálního studia a zahrajeme tak, jako nikdy před tím.

Zanedlouho opět začne sezóna festivalů, máte už jasno v tom, kde byste si chtěli letos během roku zahrát?
Vidět a slyšet jsme hlavně na pražské klubové scéně, ale čím dál častěji vyrážíme na výlety po Česku. Řeč přišla i na kapelovou dodávku s řidičem, nebo autopilotem.
Letos nás čeká Brno – MusicLab, Vlašim – Májovky,  Třebíč – Oživlé židovské město, pražské United Islands, také Kolín, Příbram, a další. Likeni si nás na Facebooku a víš všechno včas.

Chcete něco vzkázat svým fanouškům?
Přátelé, moc se na vás těšíme! STAY JAZZEVEC, ahoj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *