I Love This Sofa: Je to jako vyjít brzy ráno ven a slyšet první ptačí zpěv

Minulý týden jsme si užívali na titulce Vivala.cz album týdne projektu I Love This Sofa s názvem Gökotta. Nejen o tom, co tento název znamená, jsem si povídala s autorem projektu Ondrou Tréglerem. Co je projekt I Love This Sofa zač? Dozvíte se v krátkém rozhovoru.

12801518_241949776143043_5314450875914086199_n

Kdy a jak vznikl projekt I Love This Sofa a kdo za ním stojí?

Vlastně to není až tak úplně projekt, spíš bych řekl, že jsem to prostě já, Ondra Trégler a jen jsem tomu dal nějaký název. Značka I Love This Sofa existuje asi rok (možná déle, nevím), a původně to byl jen profil na Soundcloudu (teď už mam profil i na Facebooku :D), kam jsem dával všelijaký odpad, různé elektro pokusy a podobně. Po vydání EP jsem myslel, že by bylo dobré zkusit hrát i živě. Když jsem to ale začal zkoušet, ukázalo se, že zahrát to sólo tak, aby stálo za to, moc nejde a hledat kapelu se mi nechtělo. Už jednu mám a najít ty správné lidi není v našich končinách legrace. Proto ILTS tedy zůstává prozatím jen virtuálním projektem.

JgSRbrN8hNg6qvje_sKYNTraL_tXJlzxKde čerpáš inspiraci pro svoji tvorbu?

Sám nevím. Prostě si jen tak drnkám a když zahraju něco, co mě zaujme, tak se to pak snažím rozvést do plnohodnotné skladby, takhle mám asi tisíc různých motivů, vždycky pár taktů, které se mi nedaří nikam zakomponovat. Většinou mi to vyvolá nějakou náladu nebo pocit, který mi zůstal z toho, co jsem viděl nebo slyšel: písničky, filmu, obrazu, nebo něčeho v přírodě a to se pak snažím zachytit. To se těžko popisuje, je to hodně abstraktní.

tsmuBuYTcpHV1HtKVipGbkJeL3bdal0W
Album Gökotta je velice příjemná věc, naplněná jarní náladou a pohodou. V popisu desky uvádíš, že jsi oprášil několik starších kousků a oblékl je do jarní nálady. Jak se ti po letech přistupovalo ke starším věcem, jaké bylo nahrávání?

Všechno jsem si nahrával i míchal doma na koleni, takže to bylo neustálé pobíhání mezi kytarou a počítačem. Dobré na tom bylo to, že jsem na to měl neomezený čas a mohl jsem si všechno stokrát předělat bez nutnosti někomu něco vysvětlovat. Obzvlášť mne bavila tvorba bicích. Nahrál jsem si různé tleskání, údery a všeho možného a pak jsem z toho v počítači udělal, myslím, celkem obstojně znějící elektro beaty, až jsem byl sám překvapený, co všechno jde.
Se staršími věcmi to šlo dobře, musel jsem se zbavit nějakých svých představ o tom, co jsem z nich chtěl mít, protože když se to za ta léta nepovedlo, tak se to asi už nepovede a začal jsem k nim přistupovat jako k úplně novým nápadům. Řekl bych, že to zafungovalo celkem dobře. Myslím, že se mi i podařilo docílit celkové atmosféry alba, kterou jsem chtěl, takového svěžího jarního brzkého rána (samozřejmě je to můj pocit, každý v tom pravděpodobně uslyší něco jiného), proto i název Gökotta. Pro ty, kdo neznají, to je nepřeložitelný švédský výraz a znamená něco jako “vstát brzo ráno za účelem jít ven a slyšet první ptačí zpěv”.

Na čem aktuálně pracuješ a na co se můžeme od projektu I Love This Sofa (ILTS) těšit?

Zrovna na ničem konkrétním nedělám. Spíš bych se teď rád věnoval co nejvíc kapele (In Basement), což je hlavní směr mé tvorby. Myslím ale, že za čas mi zase začne přetékat pomyslný šuplík nápadů, a zase udělám nějaké to EP. Možná, že to ani nebude trvat tak dlouho, protože už teď tam mám věci, které se do kapely nehodí, ale přijdou mi dobré.

Ondro, díky za rozhovor a budu se těšit na nové šuplíkové kousky projektu I Love This Sofa. A pokud jste si ještě neposlechli album Gökotta, které zní jako když brzy ráno vyjdete ven a slyšíte první ptačí zpět, máte možnost v naší galerii alb. Projekt můžete podpořit i finančně, když si mp3 zakoupíte a stáhnete do své hudební knihovničky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *