Deathwish: Především chci být stále upřímný

Celý minulý týden jsme se na titulce Vivala.cz báli společně s projektem Deathwish, který pro své fanoušky připravil hudební zombie nadílku v podobě fiktivního soundtracku s názvem Zombie Calling. Album mě upoutalo už při prvním poslechu a to jednoduše z toho důvodu, že představuje něco úplně jiného, než na co jsme na Vivala.cz zvyklí. Pokud vám uteklo, tak si ho můžete v klidu vychutnat v naší Galerii alb a začíst se do rozhovoru s autorem projektu Michalem.

Projekt Deathwish je v mnoha směrech odlišný od klasických kapel. Kdy vlastně projekt vznikl a co je jeho hlavním cílem, kdo za projektem stojí?

Deathwish: Servus. Nejdříve chci moc poděkovat společnosti Vivala za příležitost. Je prostě skvělé, že i v Čechách může vzniknout distribuce a cesta hudebního světa, kde sám fanoušek, či posluchač, rozhodne, co má jakou cenu, hodnotu i kvalitu. A že se zde neztratí i Deathwish, toho si moc cením!
Samotný projekt vznikl někdy kolem roku 2007, kdy jsem zkoušel hrát na elektrickou kytaru. Už tehdy nebylo snadné sehnat pár lidí, nebo dát dohromady kapelu. V té době byl v plné síle Hip Hop a Emo hysterie. Týpek s podlazenou kytarou, který drtil riffy ve stylu Danzig, Type o Negative nebo Christian Death byl dosti nežádoucí. Kamarád mi tehdy představil PC program pro hudebníky Fruity Loops. Byl jsem jím doslova uhranut. Těch možností zvuků a nástrojů. Bicí, orchestr, syntetizátory… Různě jsem experimentoval, šťoural a zkoušel a možná kolem roku 2009 vznikly první obstojné nahrávky. Byl jsem škatulkován do světa Dark Wave, Martial Industrial nebo Ambient. A to jsem v té době o těchto stylech ani nevěděl.
A jaký je cíl? No jsem dost podivín. Hudbou, malbou či fotografováním ventiluji různé prožitky a vize. To, co se mi honí hlavou a musí to ven. Názvy songů můžou být nápovědou. Asi jsem nevedl jednotvárný, veselý život a temné inspirace bylo vždy dost. Za Deathwish stojí tedy jeden divný pavouk jménem Michal Knotek z města Cheb.

JSIrGfHd_mCbH1l07krIg1lDQ6o1CCTD

První album, které jsi nám na Vivala.cz představil, se jmenuje Zombie Calling a uvádíš, že se jedná o fiktivní soundtrack. Znamená to tedy, že čekáš na schopného scénáristu, producenta a režiséra?

Deathwish: Zombie Calling je mé první koncepční album. Pro tuto formu jsem se rozhodl, protože to byla výzva: jestli udržím koncept a myšlenku na celé album. Každý song vypráví část příběhu a některé momenty samotně neobstojí. Album dobře funguje jako celek – snad.
Co se týče mého filmového štábu, nemyslím si, že by v našich končinách měl zombie film velký potenciál. Ale trošku jsme nakousli téma soundtrack. Filmovou hudbu miluji od malička, především z éry 80. let. Soundtracky Blade Runner, Commando, Highlander či Terminator mě motivují do dneška. Je to můj velký sen, kdyby má hudba oslovila tvůrce ať už amatérské, či profesionály. Dostat se k filmové hudbě, by byla úžasná zkušenost. I když název Deathwish by v závěrečných titulcích nebylo to pravé, s tím počítám. Uvidíme, kam to dotáhnu.

-0AR5Munhk_-aGFIOVpnhhUkX29cdm6h
Jak dlouho ti trvalo dát celé album dohromady – tedy od prvotního nápadu, až po finální verzi, kterou jsi pustil do světa mezi fanoušky?

Deathwish: Někdy na podzim roku 2015, kdy počasí vybízelo k filmovým večerům, někdy i celým víkendům, jsme s přítelkyní zkoukli filmové novinky a snad kromě Mad Max: Fury Road se mi zdálo všechno na jedno brdo, dětský popcorn, dalo by se říct. Tak jsme se vrátili ke klasice a v jeden deštivý den jsem viděl 28 dní/týdnů poté, Světová Válka Z, Úsvit Mrtvých a další. Následky se brzo dostavily a já viděl zombíky všude! Začal jsem si notovat a představovat příběh. Zombie tématika je skvělá. Je to srozumitelný, universální jazyk. Titulní song Zombie Calling byl hotov za jeden večer. Samotné album muselo vznikat současně se zaměstnáním a rodinnými povinnostmi. Za čtyři měsíce byl ale materiál hotov a já nabyl dojmu, že je kompletní a že už není co dodat.

ON9PP6-0QWbzVU07otmOuMvBGlayLDMw

Jaké jsou Vaše plány do budoucna? 

Deathwish: Minulý týden jsem dokončil song Spacedrop a trošku vykrádací klip k němu. (Ochutnat ho můžete níže). Je to opět více Martial Industrial styl, kterému se po skladbě Mr. H trošku radši vzdaluji. Odezvy, jestli jsem nácek nebo fašista, se mi moc nelíbily. Pro mne je Martial Industrial spíše antiválečné téma. Spacedrop je více epic music, ale musím si dát bacha na líbivý, konzumní sound! To bych nebyl já. Rád bych dal opět dohromady materiál pro celé Martial album jako pokračování projektu Militia.
Nejvíce se mi hlavou protáčí temné téma Sanatorium. Viktoriánský styl, housličky, klavír a chmurné uličky v mlze. Na tom se rád vyřádím.
Především chci být stále upřímný. To co slyšíte v hudbě Deathwish jsem já, má duše. Výtahové hudby se nedočkáme.
Ale samozřejmě, když přijde příležitost jakékoliv spolupráce, mé ego nebude na obtíž. Byl bych rád součástí cesty, kdy začíná v hudbě opět fungovat myšlenka lidi pro lidi a mainstream nám může servírovat Biebrů a superstárů kolik chce.

Michale, díky za rozhovor a na Vivala.cz se budeme těšit na tvé další hudební počiny. Album Zombie Calling je stále k poslechu v naší galerii alb a pokud tento rozhovor čte někdo, kdo by snad chtěl napsat nějaký příběh, nebo někdo, kdo by ho chtěl natočit, ozvěte se nám. Všechny Vaše vzkazy Michalovi předáme a rádi se na případném projektu budeme podílet 🙂

 

Projekt Deathwish najdete také na těchto sociálních profilech:

Facebook

Bandzone

One thought on “Deathwish: Především chci být stále upřímný”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *