Deathwish: Mám radost, že tak nekonvenční hudba oslovuje tolik lidí

V uplynulém týdnu jsme vám na titulce Vivala.cz představili album týdne Sanatorium od tvůrce, který si říká Deathwish. Jeho tvorba se v mnohém vymyká tomu, na co jsme z mainstreamu zvyklí a to nejen proto, že se věnuje Dark Wave, Martial Industrial nebo Ambient. I díky vašemu zájmu jsme si proto album Sanatorium nemohli nechat ujít a přinášíme vám i další rozhovor s Michalem Knotkem, který za projektem Deathwish stojí.

Naposledy jsme si povídali před 9 měsíci, když jsi vydal album Zombie Calling. Kam ses za těch 9 měsíců posunul? Bavili jsme se tehdy o tom, že pro tebe bylo Zombie Calling jako album výzvou – jestli udržíš jednotnou koncepci. Pořád je tohle ta výzva, nebo si kladeš další?

Ahoj, jestli jsem se posunul hudebně, tak to určitě, nerad bych stál v jedné louži a kdykoliv tvořím, hodně si hraju se zvukem, jak originalitou, tak kvalitou, ať to nezní lacině. K tomu jsem musel nemálo investovat do zařízení a vůbec toho nelituji. Na druhou stranu se stále snažím v soundu najít pro posluchače poznávací moment Deathwish, což je bez zpěvu trošku oříšek. Zároveň mám velkou radost, že i tak nekonvenční tvorba může oslovit tolik lidí.
Výzva je určitě neupadnout do stereotypu, neopakovat se a mít stále co říct.
13901363_1119788211401394_8767098684357814390_n
Už v předešlém rozhovoru jsi zmiňoval práci na novém albu – Sanatorium se ti podařilo dát dohromady ve velice krátké době, vyšlo už v polovině srpna. Šla ti práce s novou technikou a zkušenostmi ze Zombie Calling snáz od ruky?
Do mé tvorby se promítají vlastní prožitky a pocity a pravdou je, že pro Sanatorium jsem chtěl trošku jinou hudbu. Ale tento rok jsem si užil stresu a smůly na rozdávání, což se na albu neúčelně podepsalo. Zrovna když jsem se začal lámat a byl v útlumu, nahodil mi kamarád Ladislav Panko z kapely Ordos, že peklo je stav mysli. Tak jsem ty negace obrátil a uvědomil si, že vše co se děje, jsou zkušenosti, ač můžou být nežádoucí. To je hodně slyšet na závěr Sanatoria, jakési osvobození. Né že bych si teď hrál na Tabu nebo 13. komnatu, ale někdo proti stresu plete svetry, já mám Deathwish. Sanatorium je příběh o vnitřím boji.
Odpověď na otázku, jak to sakra a na čem skládáš?
Odpověď na otázku, jak to sakra a na čem skládáš?
Ale kromě smůly se ti nabídlo i několik zajímavých hudebních projektů, je to tak?
To je pravda, tvořil jsem hudbu pro chystanou pc hru Scorne, i když neúspěšně, nevadí nakonec je z toho skladba Possitive Mind. Díky Vivale jsem mohl zabrnkat na kytaru pro reklamu Uloz.to a v současné době pracuji na hudbě pro chystaný seriál Post Mortem, což bude takové moderní rodinné pojetí Frankensteina. A svým způsobem je to parádní zkušenost, mít nad sebou někoho, kdo řekne: takto ne..toto předělat.. vím že tuhle pasáž umíš lépe zdůraznit..už se k tomu blížíš..co ta rytmika?..tohle se mi líbí, ale tady se to nehodí atd.. a nakonec nás to vybičovalo k docela jiné hudbě, více konzumní a přesto temné, poslouchatelné i pro nesatanáše.
Autor: Deathwish
Autor: Deathwish
Zbývá Ti tedy aktuálně ještě prostor pro další volnou tvorbu? Vlní se ti už nějaká melodie v hlavě?
No složka pro album Militia je z pola plná. Silný materiál, apokalyptický industrial bez kompromisů. Absolutní protipól chystanému Post Mortem. Určitě se k němu v průběhu příštího roku dostanu, ale nebude to pro každého. Dále se mi do rukou dostala skvěle přednesená audiokniha Duna od Franka Herberta. Třicet hodin četby a ani jedna melodie v pozadí! Tak už dávám dohromady ambienty a zvukovou výpravu a to je pro 30 hodin opravdu výzva, ale Duna za to stojí! Dohromady je toho pro volnou tvorbu nemálo, rád bych se i vrátil k focení a vizuální tvorbě, časově by to problém nebyl. Ale lidi, lidi si radši fotí jídlo a wc selfíčka, než aby mi pózovali na starém hřbitově! Ale já někoho najdu 🙂
13413571_1086106561436226_6728008811309301783_n
Chtěl bys tedy na závěr vzkázat něco svým fanouškům?
Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kterým se líbí hudba a energie Deathwish. Je to obrovská motivace! Každý názor a odezva je pro mne jako obrácený kříž pro papeže, jeho oblíbený talisman. A nezapomeňte si Vánoce zpříjemnit pořádným hororem nebo krvákem, ať má ježíšek radost.
Průběh vzniku soundtracku k chystanému seriálu Post Mortem můžete sledovat na Soundcloudu a Deathwishe na jeho webu, Facebooku nebo Bandzone profilu. A pokud vám Deathwishova tvorba prozatím unikala, nechte se jí pohltit v naší galerii alb.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *