Brutální Jahoda: Doufáme, že nové album vyjde do léta

Minulý týden okupovali titulku Vivala.cz s albem týdne Startuj kluci z Brutální Jahody. Jsou z okolí Jindřichova Hradce a společně jsme si povídali hlavně o tom, co je táhlo k muzice, jaké bylo nahrávání prvního alba doma na koleni a proč se rozhodli to už nikdy neopakovat.

david

Brutální Jahoda dozrává pravidelně v okolí Jindřichova Hradce, ale kdy byla první sklizeň?

BJ: Úplně poprvé zahrála Jahoda v roce 2012 na kamenickém zámku při příležitosti rozloučení deváťáků ze ZŠ v Kamenici na Lipou. Tehdy jsme ještě nebyli v kompletní sestavě. Tento koncert jsme odehráli bez Komkyho, který se k nám přidal až o rok později. V kompletní sestavě jsme poprvé hráli na slavnostech města Kamenice nad Lipou v roce 2013.

První nápad založit kapelu přišel od Sájky a Fíly v roce 2011, tehdy jsme se viděli na obrovských podiích světových festivalů v obležení ječících fanynek. Postupem času zjišťujeme, že k dosažení tohoto cíle vede celkem dlouhá cesta. Chvíli probíhaly zkoušky u Sájky v pokoji a to jen v sestavě kytara a basa, takže žádná sláva. Když se pak po půl roce přidal Tůča s bicíma, bylo potřeba přesunout se do většího prostoru a tak legendárně první oficiální zkouška proběhla v truhlářské dílně táty jedné z našich kamarádek. Následně se přidal Anty a až do roku 2015 probíhaly zkoušky u něj v podkrovní tělocvičně. Na konci roku 2015 jsme se přesunuli do kamenického kulturáku, kde v temných sklepeních provádíme tantrické seance doprovázené naší hudbou dodnes.

maxresdefault

Už vaše první album Startuj v roce 2014 bylo jasným signálem, že je potřeba s vámi do budoucna počítat a aktuální klip Reflektory z připravované novinky to znovu jen potvrzuje. Jak vznikají nápady na nové písničky?

BJ: Většina nápadů, co se týče textů, přichází od Sájky, který má doma plný šuplík rozepsaných textů, kousků slok nebo refrénů. Jednou za čas pak tenhle šuplík vysypeme a poskládáme z toho něco, co by se mohlo líbit. O hudbu se převážně stará Anty. Samostatnou kapitolou v hudební stránce písničky je Tůča a jeho bicí. Vždycky dokáže vycítit náladu songu a poskládá bicí tak, aby zněly naprosto božansky. Stejně tak Komky s houslemi. Při jeho vyhrávkách by se nejednomu náctiletému zapotila ruka. If you know what I mean 😉

komky

Tak s tím musím souhlasit, Komkyho housle vás rozhodně posunuly dál. Během loňského roku jste hodně koncertovali a ohlasy na vás byly nadšené, publikum vás často ani nechtělo pustit z pódia dolů. Jak na vás ten zájem působí, je to pro vás motivace?

BJ: Přesně kvůli tomuhle jsme začali dělat muziku. Není nic lepšího, než vidět rozprouděný dav vlnící se do rytmu vašich písniček. Nabíjí nás to obrovskou energií a dodává nám to chuť k další tvorbě. Nebýt našich věrných i nově příchozích fanoušků, Brutální Jahoda by nikdy nemohla být tam, kde teď je a za to jim všem patří velký dík.

koncert

Aktuálně nahráváte nové album a natočili jste úspěšný klip k úvodnímu songu Reflektory. Kdy se můžeme na novinku těšit a jaké jsou vaše zkušenosti ze studia? 

BJ: Doufáme, že album vyjde do léta tohoto roku. Vzhledem k tomu, že většina z nás zatím studuje, je pro nás největším problémem finanční stránka věci. Proto jsme se rozhodli přihlásit náš projekt Reflektory do HITHITu s nadějí, že nám fans pomůžou v naší tvorbě, kterou děláme především pro ně. Kampaň spustíme brzy. Ve studiu jsme zatím nahrávali pouze jednou a to písničku Reflektory a byl to úžasný zážitek. První CD jsme tak nějak sesmolili doma dá se říct na koleni a na výsledném zvuku je to velice znát. Po poslechu finální verze Reflektorů jsme se shodli na tom, že už nikdy nechceme nahrávat doma.

Co kromě nového alba pro své fanoušky chystáte dál? Objevíte se na nějakých festivalech?

BJ: Vedle alba se chystáme rozjet oficiální web, na kterém fanoušci naleznou seznam připravovaných koncertů, fotky z akcí a také e-shop s merchem od Andulky až po žížalu. Nejbližší festival nás čeká 21. května v Jindřichově Hradci na letišti. Konkrétně jde o Muzikum fest, na kterém vystoupí kromě nás například Divokej Bill, Turbo, Morava, Faraon a mnoho dalších. Takže neváhejte a rozhodně si tuhle akci nenechte ujít.

1000x1000-1416771067-brutalni-jahoda

Klukům z Brutální Jahody děkuju za rozhovor a rozhodně si 21. květen kroužkuju v kalendáři. Těšit se budu i na novou desku a pokud byste do té doby zatoužily po nějaké té jahonádě, doporučuji koktejl Startuj, který můžete na Vivala.cz poslouchat kdykoli zdarma anebo kluky podpořit jeho stažením. 

Jahodu můžete také sledovat na jejích profilech na sociálních sítích anebo na webovkách:

Facebook profil

Bandzone profil

Web Brutální Jahody

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *