BITGC: Hudba je pocitová, měl bys z ní něco cítit hluboko uvnitř

Minulý týden jsme si na titulce Vivala.cz mohli vychutnat trochu poctivého underground oldschool zvuku od projektu BITGC. Jejich album Diagnosis získalo titul Album týdne a já jsem požádala jeho autory o rozhovor. Probrali jsme začátky projektu BITGC i jeho inspirace a plány do budoucna.

Kdy vznikl projekt BITGC a kdo za ním stojí?

Za projektem stojím já Petr Běťák aka Plazma a Jakub Trtek aka Cube. Oba pocházíme z Jižní Moravy, ale teď žijeme v Praze. Hudba nás s Cubem spojuje od dětství, takže tahle myšlenka tady byla už dlouho. Když mi bylo 14 let, tak jsem se v domě svých rodičů přestěhoval do sklepa a tam si vytvořil s kamarády ,,klubovnu”. Za první vydělané peníze jsem si koupil gramofony s mixážním pultem, desítky vinylů, později Numark MixTrackQuad Controller, AKAI MPK sampler a AKAI apc MIDI controller. Tam jsme se dostali k myšlence začít dělat hudbu. Začátkem roku 2013 jsme to oficiálně pojmenovali a vytvořili projekt BITGC. Samotnou hudební produkci dělám asi 6 let.

10380757_909298622435162_5895303131276640062_n

Svůj projekt označujete jako “nezveřejněný” a uvádíte, že odmítáte jakékoli komerční užití. Co to přesně znamená a co vás k tomuto rozhodnutí vedlo?

Celý život preferujeme underground, a proto jsem nechtěl, aby naše hudba spadla do mainstreamových kolejí. V dnešní době, si interpreti pomáhají ne zrovna férovými kroky. Mám na mysli třeba talentové soutěže. Dělají se falešná proma a bohužel si “umělci” sami přifukují i statistiku prodejnosti. Tímto směrem by nikdo dělat hudbu neměl. Hudba je pocitová a měl bys z ní něco cítit hluboko uvnitř. Někteří si dokonce myslí, že čím víc dostanou na webu lajků, tím je jejich tvorba úspěšnější. Doba je k tomu bohužel nakloněná. Lidi si zaplatí propagaci webu, aby měli co největší počet “fanoušků”. Tato cesta je samozřejmě špatná a je to jen slepá ulička ke slávě.

11880363_1015680345130322_3580564546316392808_n

V popisu novinkového alba Diagnosis také uvádíte, že čerpáte inspiraci z nočního velkoměsta. Co vás ještě inspiruje? Některé názvy skladeb – jako např. Human Problems nebo Social Suicide nezní zrovna optimisticky.

Inspiraci nacházím na každém kroku 😀 Inspiruji se filmem, jízdou v metru nebo v tramvaji, když procházím v noci městem, poslouchám hudbu, pozoruji lidi a jejich životy. Uměním a taky hudbou ostatních interpretů, například: Radiohead, Ivy Lab, Noisia. Jakákoliv životní zkušenost nebo situace mě vede k vytvoření tracků. To, co mám v hlavě se snažím přenášet do své hudby. Některé názvy tracků, které zmiňuješ v otázce, jsou odkazem na konzumní společnost, ve které žijeme, ve skutečnosti jsem optimista. Jen je potřeba, abychom si uvědomili, co se kolem nás děje.
Nedávno jsem měl období, kdy se mi nic nedařilo vytvořit a byla to taková zvláštní, mentální propast, do které jsem padal. Pak přišel pozitivní impuls od okolí a s tím i nové nápady. Tvorba dostala úplně nový rozměr.

Na čem aktuálně pracujete a no co se můžeme těšit do budoucna?

Teď se momentálně věnuji hiphopovým věcem. Snažím se ale dělat spíš temné věci, kterým jsem byl vždy nakloněn. Rád tvořím drum n bass, kterému bych se chtěl do budoucna hlavně věnovat. Cube si jede spíš v hausu a rovných věcech.
V tuhle chvíli máme rozdělané další EP, které bude naprosto odlišné od Diagnosis.
Zaměřuji se na to, aby to bylo více propracované, pestré, prostě si s tím chci pořádně vyhrát. Bohužel na hudební produkci nemám tolik času, kolik bych si přál. Ale v blízké době bude EP hotové, stačí nás sledovat na webu nebo  Facebooku.

10410704_999714420060248_3923580082952207222_n

Díky za rozhovor a na nové EP se budeme těšit i u nás na Vivale 🙂
A pokud budete mít do té doby chuť kluky v práci podpořit, můžete osovobodit jejich album Diagnosis a poslat tak příspěvek přímo projektu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *