BARBAR PUNK: Přijďte si užít autentickou muziku a skvělou show

Minulý týden jsme vám představili na titulce Vivala.cz album Barbaři táhnou do světa od Brněnské kapely Barbar Punk jako naše další album týdne. Pokud vás jejich hudba zaujala tak, jako nás, přečtěte si rozhovor, kde se o této barbarské partičce dozvíte víc.
11doibp4yon_a5xhcx9esqv5yivsxyw5

Kdy vznikla skupina Barbar Punk a jak jste se dali dohromady? Má Váš název nějaký (ne)vyřčený kontext?
MAMUT (kytara): Vznikli jsme v listopadu 2007 po koncertě kapely Jaksi taksi v Brně, kde jsme si tak nějak řekli s Horsetem, že by punk šel dělat jinak a Barbar Punk ještě líp! Měli jsme dost motivace jak politické (všechno nebylo a není tak, jak by mělo být) tak i té životní (dřevárny , kalby , fesťáky…) a tak bylo z čeho čerpat a skládat songy, které byly a jsou, ať už jsou jakékoliv, opravdu autentické. To, o čem zpíváme, není žádná lež ani póza, byť se to někomu může tak zdát kvůli našim kostýmům a připravené show, ale není to tak. Barbaři jsme byli, jsme a budem! Tenkrát jsme pili krabičák, šli směrem domů mlhavými ulicemi a řvali jsme náš první song “Raketová základna tu stejně nebude”, na to si velice dobře vzpomínám. První zkouška pak byla na jaře 2008 a první koncert na podzim 2009 – BARBAR FEST. A pak už se to jen vezlo…kde to je teď, posuďte sami!
f5fbwqric0jsswzlx5r0oznidotxk0en
Z vaší kroniky na Bandzone profilu jsem vyčetla mimo jiné, že hojně koncertujete kromě českých luhů a hájů i v zahraničí. Je mezi hraním u nás a venku nějaký rozdíl?
HORSET (zpěv): Mezi každým koncertem je rozdíl, nikdy nevíte, na jaké kapely narazíte. Je pravda, že zážitky ze zahraníčí jsou také různorodé.
Například Chorvatsko: Domluva byla, že se sejdeme u mě v 6 hodin a seženeme si vícemístnou dodávku. Já měl po týdenní kalbě. Všechno se podělalo, jedna dodávka nejela a ta erární patřila dvoum majitelům, jeden nám ji půjčil a ten druhej v ní ujel neznámo kam. Nakonec jsme se sešli po jedenácté v noci, bez dodávky. S dvouma osobákama, z níchž byl jeden z půjčovny, vzali jsme s sebou i VJ Happy. Vyrazili jsme na cestu. Po nekonečně dlouhém cestování jsme dorazili do města Tucepy. Projížděli jsme mezi penzionkama a hledali nápis ARGA. Díváme se doprava, díváme se doleva, nic, když v tu ránu náhle z pozakopce vidíme velký nápis našeho hotelu.
zmpb0sm4rp0ninxullfvxyqppdqno3vsByl to několika hvězdičkový hotel dělaný jak pro hvězdy. Byly jsme jak Rolling Stones. Apartmány s výhledem na moře, nahej Mamut v ručníku s kytarou na balkóně, pod kterým byly bazény tři kroky od moře :-D.
Pódium mělo z každé strany palmu, což už u nás v tuzemsku nezažijete, celou scenérii doplňovaly hory a pláž. Kdo byl na Makarské ví, jak to tam vypadá.
Zahráli jsme super koncert, krom lidu jež zde byl, si nás poslechlo i moře a místní pevnina. Pak jsme zhulili trávu, co jsme propašovali, lupli Chegevaru s Absinthem a blbli na jiný kapely. Ráno jsem měl po veselých koláčcích žravku, takže obrovskej raut přišel vhod. Ochutnal jsem od všeho něco a myslel jsem, že prasknu. V ten den nám hotel neplatili, tak jsme spali ve spacácích v jedné zátoce, kde jsme celou noc hráli a zpívali. Druhej den hurá domů. Krom toho, že se po cestě polovina z nás málem zabila v horách, to dopadlo dobře.
tfbo1cicxukfg_hzdwbkmi6ucyalctj4Ale to nejvíc zajímavé pro lidi je Polský WOODSTOCK. Největší festival v Evropě a bodejď by ne, jeho lokace je na hranici Polska a Německa. Super kapely a vstupné zdarma jsou jasným lákadlem.
Na stránkách píší přes 500 000 lidí, letos mi náš Stage manager sdělil, že přišlo mezi 650 000 až 700 000, což je pro představu každý čtrnáctý člověk v ČR.
Pokud nejste z Prahy, není v Česku město, kde by bylo víc obyvatel. Každá kapela na světě by si zde chtěla zahrát.
Seděl jsem takhle v Back Stage s muzikantama od Tarji Turunen, když náhle zjistím, že za deset minut hrajeme, hodil jsem sprint, kapela mezitím čekala připravená na prknech, co znamenají svět. “Jestli nepříjdu do pěti minut můžete se sbalit a jít…” Zaznělo od Organizátora, doběhl jsem, převlíkl se a vypuklo peklo!!! Bohové stáli při nás a po několikadenních lijácích přišlo největší vedro. Všude pralo slunko a my hráli na jediné Stage, kde čepovali pivo. Takže všichni byli tam, hlavní stage neměla nic a vedlejší měla zakázanou konzumaci alkoholu a trávy, takže se všichni chladili u nás. Obrovský dav postupně začínal pogovat a ke konci už pařili všichni jak o život… Ještě do teď nám píší lidi z celého světa. Byl to neskutečný, ohromující zážitek, kde nevidíte na konec obrovského davu lidí. Po koncertě byla kalba, jakož i noc před koncertem, kde jsem utekl tak tak záchytce. Chci poděkovat člověku, co ode mě odháněl doktory českou vlajkou, já jsem je odháněl šavlí z mých úst, poté se nezištně odplazil mezi stany.
boci3lphlnoxocqh3oedwz89gyvld61a
V současné sestavě fungujete od roku 2015, v kuloárech se tajně šeptá, že žerete basáky. Pracujete aktuálně v obměněné sestavě i na novém albu?
HORSET (zpěv): První basák Soník. Indián, co popíjel ohnivou vodu, jednoho dne se opil a ztratil basu. Neodešel s prázdnou, po probuzení v uličkách Brna našel v kapse cihlu. Jednou z něj bude určitě zručný zedník. Na zkoušky nechodil a na jeden koncert se taky vykašlal, jinak to je v pohodě borec.
Druhý Basák Dejv. Tou dobou jsme měli jediný finanční příjem, a tím bylo hraní na ulici. Dejv a Mamut hrávali na kytary a já na bongo, všichni jsme zpívali. Takže když jsme přišli o basáka, Dejv se k nám přidal. Bohužel studování dvou vysokých škol a časově náročné ježdění stopem na koncerty (jelikož jsme tou dobou nedostali kolikrát ani na benzín) Dejv nestíhal a kapelu opustil
Třetí basák Caba, ani nevím proč odešel, byl trošku introvertnější typ, kterej se pak rozjel, myslím že byl na něho Pira moc drsnej.
Čtvrtý Kubiště, toho jsme vyhodili, protože nechodil na zkoušky a ke konci jeho angažmá u nás hrál i poměrně hůř. Na koncerty jsme už jezdili Pirovím autem naskládaní jak tetrtis se všema věcma, což Kubištěmu nevadilo. Teď hraje na basu v Anglii, tak třeba mu to klapne tam.
kehcfo5bbww5bibwluvymmandkw0qpbo
Pátý Matěj, snažil se stihnout moc věcí najednou, třeba i na více místech v hodině, pak se vztekal, že to nezvládal a my to nezvládali s ním.
Šestý Špířa, super člověk s hudebním nadáním a špekem z trávy v puse. Už když k nám přišel, hrál na kytaru v jiné kapele, která mění názvy. Basa ho bavila méně jak kytara, tak hraje dál jinde. Je to Brněnský Jimi Handrix.
Sedmý Dominik, přišel k nám po Špířovi a prošel konkurzem, čas měl i na zkoušky chodil, jednou na jeho narozkách jsem se vyspal s jeho mamkou, krom toho, že nás vyrušil a mě vyházel věci na chodbu, odešel i z kapely.
Osmý Snajpr, hrál s námi rok, pak dostudoval, nastoupil do práce, řekl si, že nemá čas a odešel.
mw7gk_kdtwplu26r9fhpayb8n1a_5pu
Tak je to ve zkratce s našima bývalýma basákama a jejich exilem. Jsou to fajn lidi a vždycky s nima rád posedím a pokecám.
Na novém albu děláme s novým basákem, je to prostě nová tvorba 😀 a je se fakt na co těšit.
Kromě hraní se věnujete i pořádání různých akcí, zejména vlastního BarbarFestu? Co je to za akci a co vás k tomu vedlo, dělat vlastní festival?
HORSET (zpěv): Festival BARBAR FEST byl zároveň naším prvním koncertem. Vždycky, když jsem byl na nějakým festivalu, říkal jsem si, proč je tak drahej vstup a drahý pití, chce to něco levnýho, a tak jsem to zakomponoval do BARBAR FESTu. Sranda je, že první ročník měl veškeré pití za 10Kč a neprodělal, kdežto poslední měl vše za 22Kč a byl v mínusu 😀 Každopádně je to akce lidová a plná pozitivní energie. Nikdo se na fesťáku nehádá a všichni si ho užívají naplno. Kdo chce, ať přijede, dobrou náladu ať vezme s sebou. Letošní ročník proběhl na Barbarské Osadě, děláme zde i jiné akce v duchu přátelství a všeobecné pohody.
dmwp8-gn07k3mmo8peslkulhlfe58dte
Chtěli byste něco vzkázat svým fanouškům?
PIRA (bubeník): Choďte na koncerty a ať se vám Barbarská hudba líbí čím dál víc.
HORSET(zpěv): Neničte matku zemi, chovejte se slušně a s úctou jak k lidem, tak i ke všem tvorům a netvorům. Nezapomeňte na božstvo. Poslouchejte BARBAR PUNK.
KARLOS (housle, viola):Žijte podle svých hodnot a nedělejte nikomu vola. Jestli chcete být umělci, buďte jimi. Jestli chcete být vědci, studujte. Ale hlavně se nenechte odradit řečmi lidí, kteří vás neznají a kteří nemají cíl žádný. Chovejte se dobře k lidem kolem sebe a oni vám to vrátí stejně tak. Kdyby se tímto BARBAR PUNK neřídil, třeba už bychom nehráli. Užívejte života celej život!
csb02uvucyb7jq4o5hf9ce7codmxu_zd Kluci, moc díky za rozhovor a přeji do budoucna mnoho věrných fanoušků a nepočítaně barbarských akcí, na které nezapomenete 🙂 Skupinu Barbar Punk můžete sledovat na jejich profilech na Bandzone nebo Facebooku a do dalšího koncertu si užijte album Barbaři táhnou do světa v naší galerii alb.

One thought on “BARBAR PUNK: Přijďte si užít autentickou muziku a skvělou show”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *