Alchemist: Jsme neustále ze všech stran strašeni

Nedávno jsme si na titulce Vivala.cz představili Mosteckou metalovou skupinu Alchemist s albem týdne Fear Business. Za jejich vznikem i názvem stojí legenda a na kontě mají hned několik úspěšných alb. Přečtěte si rozhovor s Mentolem, frontmanem tohoto projektu.

kuFjl2pB0nVUoZzW8hXa6KFyjeAlYtf9

Alchemist je zřejmě jedinou kapelou na Vivale, za jejímž vznikem stojí legenda a to již více jak 400 let stará. Co pro vás, jako pro kapelu, znamená historie a mytologie a jak se odráží ve vaší hudbě?

zKyyVZmUJz4Cna_q_q5xvjPKj51No0eYOna je to mytologie jen částečně, většina té myšlenky je prostý historický fakt. Název kapely odkazuje k magistru Edwardu Kelleymu, alchymistovi na císařském dvoře, který je historicky doloženou postavou. Kelley byl opravdu koncem 16. století vězněn na tehdejším mosteckém hradě, neboť se dostal v nemilost císaře Rudolfa II. Od počátku jeho pobytu na hradě mu projevovali Mostečané své nepřátelství, neboť ho považovali za šarlatána a podvodníka, a proto chemik město pod sebou údajně proklel. Měl prohlásit, že jednou zmizí v hlubinách. A to se v 70. letech 20. století opravdu stalo. Starý Most musel ustoupit těžbě hnědého uhlí. Takže Alchymistova věštba se vyplnila bezezbytku. Magistrův příběh, samozřejmě trochu přikrášlený o naši fabulaci o jeho posmrtném životě, textově zachycuje naše alchymická trilogie na albu Damnation (prokletí) z roku 2014. Z tohoto „příběhu“ byl odvozen i název kapely.

V současné sestavě fungujete od ledna letošního roku, ale kapela Alchemist vznikla již mnohem dříve. Jak vzpomínáš na začátky kapely a co se od té doby změnilo?

Začátky kapely sahají do roku 2007, kdy kapela Chewbacca pozměnila svou sestavu, a proto jsme se rozhodli i pro změnu názvu. Prvotní sestava fungovala do roku 2008 a je hudebně zachycena na EP Doublemind (2008), pak přišla menší pauza, kdy jsme hledali vhodného bubnobijce. S příchodem Bradyho v roce 2010 se opět rozjíždí koncertní činnost. Ta pomalu ustává v roce 2014, neboť jsou členové kapely vytíženi jinými projekty. V současné době se Alchymistova tvář přetavila do podoby Mentolova studiového projektu. V této podobě vznikla dvě poslední alba Evilcrusher (2013) a Fear Business (2016).

EP44AZPgjZPbFOS0STRuTtZGEzdIaU6J

Vaše poslední album nese název Fear Business. Proč jste zvolili zrovna tento název? Co pro vás znamená?

0uBJEG4B4YTwUUSOMDinDuS8pSt0pvjQNázev odkazuje k tomu, co se kolem nás děje. Připadá mi, že jsme v současné době obětí tzv. negativní informovanosti. Jsme neustále strašeni ze všech stran, že se na nás cosi řítí a že bychom tedy měli dělat tohle a támhleto. Momentálně jsem na rodičovské dovolené a zabývám se tedy i tím, jak se postarat o zdraví svých dětí. A právě ve zdravotnictví je to nejpatrnější. Nechcete se vydat cestou, kterou vám páni doktoři doporučují, a hned se dozvíte, že vaše dítě umře nebo že mu selžou ledviny, to jen tak pro příklad. Ale je to i v jiných oblastech. Stále víc jsme do něčeho tlačeni, manipulování, tak aby z toho měl někdo zisk. Proto i ten výjev na obalu. Chytrému napověz…Jedná se tedy v podstatě o koncepční album, neboť textově skladby spojují související myšlenky. Kdyby někoho texty zajímaly, může se s původním zněním i s překlady seznámit na našem domovském webu www.alchemist.cz v sekci recepty.

Na čem aktuálně makáte a co chystáte pro naše Vivalí slechy dál?

Momentálně makáme na propagaci a šíření aktuálního léčivého lektvaru FEAR BUSINESS. A Vivala nám v tom pomáhá, tak aby byl rozlit do co nejvíce sluchovodů. Díky! V hlavě ale mám už i námět pro další lektvar. Cosi se v naší alchemické dílně opět rodí.

ErI1aZxYlOWhk30imcHlS_Nf6IAflpOR

Sezóna festivalů sice pomalu končí, stihneme si vás ještě někde na živo poslechnout?

Jak je patrno z výše uvedeného, Alchemist není v současné době schopen živého hraní, necháváme však tuto podobu stále otevřenou. Do budoucna se může stát, že se mi zasteskne po pódiích a budu hledat vhodné ingredience k tomu, aby mohl Alchemist zaznít opět i naživo.

Díky moc za rozhovor a těším se na nové lektvary vznešeného Alchemisty, kterého můžete sledovat na jeho webu, Bandzone nebo Facebook profilu. A do té doby si všechny ty již namíchané můžete do dna vychutnat a osvobodit v naší galerii alb:

→ Fear Business
→ Alchemy Of Rising
→ Damnation
→ Disaster Area
→ Doublemind
→ Evilcrusher

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *